Politechnika Białostocka, największa uczelnia w Polsce północno-wschodniej, w rankingu U-Multirank została określona jako uczelnia kompleksowa pod względem zakresu przedmiotów i kierunków studiów. W pięciu wymiarach oceny rankingu, uczelnia najwyższe oceny otrzymała w obszarze jakości badań naukowych i zaangażowania we współpracę regionalną. Politechnika Bialostocka została najwyżej oceniona między innymi ze względu na kształcenie zgodne z zapotrzebowaniem w regionie.
– Multirank to niezależny międzynarodowy ranking uczelni, opracowany w ramach programu Komisji Europejskiej Erasmus+. W rankingu bierze udział ponad 2 tysiące uczelni, z blisko 100 krajów z całego świata, w tym 42 uczelnie z Polski. To pierwszy globalny ranking wielokryterialny, dający wielowymiarowy obraz funkcjonowania uczelni poprzez ich ocenę w pięciu różnych obszarach – wyjaśnia prorektor ds. kształcenia Politechniki Białostockiej dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB.
Ocena uczelni podzielona została na pięć obszarów:
– jakość kształcenia (zawiera 8 wskaźników),
– jakość badań naukowych (11 wskaźników),
– transfer wiedzy i technologii (9 wskaźników),
– poziom umiędzynarodowienia (6 wskaźników),
– zaangażowanie we współpracę regionalną (6 wskaźników).
Udział w rankingu wymaga zgłoszenia przez samą uczelnię. Część danych dostarczają uczelnie indywidualnie, a część pobierana jest ze światowych baz bibliometrycznych.
– Umacnianie pozycji Politechniki Białostockiej w rankingach to efekt konsekwentnej realizacji strategii rozwoju uczelni, która polega m.in. na oferowaniu wiedzy przydatnej społecznie i gospodarczo. Politechnika Białostocka posiada wysoko wykwalifikowaną i zmotywowaną kadrę dydaktyczną i zaangażowanych w działalność uczelni interesariuszy zewnętrznych. Uczelnia stale prowadzi ewaluację oferty dydaktycznej, co pozwala doskonalić sposób kształcenia podnosząc efektywność i jakość nauczania na Politechnice Białostockiej – dodaje prof. Agnieszka Dardzińska.
W tegorocznej edycji rankingu Politechnika Białostocka uzyskała ocenę A w 5 wskaźnikach:
– procentowy udział publikacji interdyscyplinarnych,
– procentowy udział publikacji z otwartym dostępem,
– liczba założonych firm przez absolwentów Uczelni,
– absolwenci studiów licencjackich, którzy swoją pierwszą pracę po ukończeniu studiów znaleźli w regionie właściwym dla siedziby uczelni,
– absolwenci studiów magisterskich, którzy swoją pierwszą pracę po ukończeniu studiów znaleźli w regionie właściwym dla siedziby uczelni.
– Multirank prowadzi swoją klasyfikację w dwójnasób, z jednej strony klasyfikuje uczelnie instytucjonalnie – patrząc na uczelnię jako całość oraz klasyfikację kierunkową. I w tej klasyfikacji swój akces wyraził Wydział Mechaniczny, który uzyskał spektakularne wyniki, bo 4 miejsce w kraju, to naprawdę dobre miejsce – wskazuje Małgorzata Jeglińska-Krupa, kierownik Centrum Danych i Analiz Strategicznych Politechniki Białostockiej.
Wydział Mechaniczny, który uzyskał wysoką 4 lokatę wśród polskich wydziałów mechanicznych najwyższą ocenę A otrzymał w 4 wskaźnikach:
– stosunek liczby studentów do pracowników,
– odsetek kobiet wśród wszystkich autorów na uczelni,
– liczba publikacji naukowych wydziału zaindeksowanych w bazie danych Web of Science Core Collection, w której co najmniej jeden autor jest powiązany z uczelnia źródłową,
– odsetek zewnętrznych przychodów badawczych z zagranicy.
W 2022 roku Politechnika Białostocka po raz pierwszy aplikowała do rankingu U-Multirank. Spośród wszystkich wydziałów Politechniki Białostockiej do rankingu przystąpił Wydział Mechaniczny. (jd/PB, at)
O znaczeniu rankingu U-Multirank mówi prorektor ds. kształcenia Politechniki Białostockiej dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB.:
oraz Małgorzata Jeglińska-Krupa, kierownik Centrum Danych i Analiz Strategicznych Politechniki Białostockiej: