„Cyberświadomi, Cyberbezpieczni” – to nazwa programu, który zainaugurowała podlaska policja. W ten sposób funkcjonariusze chcą ograniczyć cyberprzemoc.
Dlatego poprzez m.in. różne spotkania, pogadanki, warsztaty chcą zwiększyć świadomość użytkowników Internetu na zagrożenia, które występują w sieci. Odbiorcami akcji są w zasadzie wszyscy zarówno dzieci, młodzież, ich opiekunowie, nauczyciele oraz pedagodzy.
– Chcemy dotrzeć do wszystkich osób, które korzystają z internetu. A dzisiaj to są i ci najmłodsi, ale też osoby dorosłe oraz seniorzy. Chcemy do nich dotrzeć różnymi kanałami. Będą pogadanki, warsztaty, spotkania ze studentami a także spotkania z rodzicami dzieci oraz młodzieży – mówił Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Białymstoku, podinspektor Maciej Zakrzewski.
Policja będzie realizowała program m.in. z Uniwersytetem w Białymstoku, Kuratorium Oświaty, Miejskim Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego, Stowarzyszeniem „Droga” oraz „Nadzieja”. List intencyjny podpisała również Politechnika Białostocka.
– Rola Politechniki Białostockiej w tym programie wiąże się z naszymi statutowymi obowiązkami. Jednak wszędzie tam, gdzie dzieje się komuś krzywda, zgodnie z obowiązującą społeczną odpowiedzialnością uczelni, powinniśmy pomagać. Stąd nasz udział w tej akcji. Stąd nasz akces w postaci wykładowców Wydziału Informatyki, by teoretycznie i praktycznie wspierać powstawanie zabezpieczeń, które pomogą wam w ewentualnych kontaktach z cyberprzemocą – mówi rektor Politechniki Białostockiej, prof. Lech Dzienis.
Program „Cyberświadomi, Cyberbezpieczni” ma potrwać do czerwca 2021 roku. (ea/mc)