Blisko 2,2 mln złotych trafi na renowację podlaskich zabytków. Pieniądze na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przekazała Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków – prof. Małgorzata Dajnowicz.
Remonty przejdą podlaskie kościoły, cerkwie i budynki świeckie, a konserwacje – obrazy, ołtarze i pomniki. Łącznie aż 55 zabytkowych obiektów odzyska dawny blask.
– Przyznawaliśmy dotacje według określonych kryteriów, biorąc pod uwagę przede wszystkim stan zachowania zabytku i jego znaczenie dla dziedzictwa kulturowego woj. podlaskiego. Zależało nam, aby wsparcie mogły otrzymać zarówno obiekty sakralne jak i świeckie. Po raz pierwszy w dziejach – jako konserwator podlaski – zadecydowałam o dofinansowaniu prac przy Pałacu Branickich – naszej „perle” pośród zabytków Podlasia oraz o wsparciu samorządu w konserwacji Pomnika Stefana Czarneckiego zlokalizowanego w centrum Tykocina – mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.
Spośród podlaskich zabytków, najwyższą dotację w wysokości 170 tys. złotych otrzymał dom staromiejski w Supraślu (dawna plebania).
– Już w 2011 r. mój poprzednik, po przeprowadzonej kontroli wydał zalecenia natychmiastowego remontu, a właściwie prac zabezpieczających obiekt. Wówczas – przy braku środków na dotacje – obiekt ten ze strony PWKZ nie otrzymał niestety żadnego wsparcia finansowego. Jest to cenny XIX w. dom, aktualnie w stanie krytycznym, zasługujący na „uratowanie”, wpisujący się także w architekturę unikalnego w skali nie tylko regionu, ale i kraju a nawet Europy Supraśla. Dodam, że wsparcie finansowe na rekonstrukcję XVI w. fresków otrzymał także supraski prawosławny Monastyr – dodaje prof. Dajnowicz.
Pieniądze pochodzą z budżetu państwa i, podobnie jak w ubiegłym roku, są największymi w historii województwa, pozyskanymi przez Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wiele obiektów otrzymało dotację ze środków wojewódzkiego konserwatora po raz pierwszy.
Pełna lista przyznanych dotacji znajduje się tutaj. (mt/mc)