Wśród nich jest konkurs 'Podlaskie Samorządy dla kobiet’, w którym nagrodzone zostaną miasta, gminy i powiaty, najaktywniej działające na rzecz rozwoju kobiet w Podlaskiem. Pod uwagę będzie brane m.in. zaangażowanie kobiet w życie publiczne, liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych, włączanie organizacji kobiecych przy konsultacjach aktów prawnych czy działania profilaktyczne w obszarze zdrowia.
Samorządy mogą się zgłaszać do 20 lutego br.
Kolejną inicjatywą jest wniosek w sprawie ustanowienia rad kobiet jako organów opiniodawczo-doradczych w przepisach dotyczących samorządu terytorialnego.
– Przedstawiłyśmy taką inicjatywę, która jest popierana przez marszałka, żeby kwestie związane z regulacjami prawnymi dotyczącymi rad kobiet były również umocowane w ustawach ustrojowych – mówi dr Małgorzata Wenclik, przewodnicząca Podlaskiej Rady Kobiet. – W tej chwili rady kobiet są to ciała opiniodawczo-doradcze, które powstają przy samorządach, natomiast liczymy na to,że umocowanie ustawowe w ustawach samorządowych, ustawach o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim wzmocni głos kobiet.
Podlaska Rada Kobiet została powołana w marcu ubiegłego roku. W jej skład wchodzą przedstawicielki m.in.: biznesu, nauki, kultury, samorządu i medycyny. A do jej głównych zadań należy wspieranie inicjatyw zmierzających do poprawy jakości życia i zwiększenia aktywności obywatelskiej. (jł)