Jeżeli wniosek złożymy do końca kwietnia, to pieniądze otrzymamy do końca czerwca. A to gwarantuje utrzymanie ciągłości wypłaty środków. Późniejsze złożenie wniosku oznacza późniejszą wypłatę pieniędzy, a nawet brak wyrównania od czerwca.
– Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia, ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca. Jeśli złoży wniosek w maju – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem świadczenia od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, a jeśli w lipcu – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września wraz z wyrównaniem od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października, wyrównując świadczenie od sierpnia. Złożenie wniosku później niż 30 czerwca powoduje, że ZUS nie wypłaci wyrównania od początku okresu świadczeniowego, czyli od 1 czerwca – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik ZUS.
Nowy okres rozliczeniowy, na który można już składać wnioski, rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 31 maja 2024 roku.
Świadczenie wychowawcze 500+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. (mt)