SŁUCHAJ ONLINE
Sierpień 13, 2019

Petycja do prezydenta. Miasto Mieszkańców chce upamiętnienia resztek muru otaczającego cmentarz gettowy

fot. Ewelina Andrzejewska
Pozostałości muru otaczającego dawny cmentarz gettowy przy ul. Żabiej w Białymstoku powinny zostać zabezpieczone i upamiętnione. Chce tego Stowarzyszenie Miasto Mieszkańców, które w tej sprawie wystosowało apel do prezydenta miasta.

 

Stowarzyszenie chce, by resztki muru z uwagi na liczne pęknięcia i ubytki zostały zakonserwowane. A także, aby w jego pobliżu pojawiła się tablica informacyjna, na której napisane będzie, co to za mur.

– Jak powszechnie wiadomo należy dbać o historię, a szczególną troską otaczać obiekty będące unikatami w skali kraju czy nawet świata. Jednym z takich obiektów jest ostatni pozostały kawałek muru cmentarnego, który niegdyś otaczał białostocki cmentarz powstały na terenie getta. Dziś te resztki przedstawiają sobą widok nieszczególnie interesujący czy wręcz tragiczny. Brak odpowiedniej konserwacji i lata zaniedbań bardzo mocno odbiły się na jego wyglądzie. Dlatego tak ważne jest podjęcie szybkich działań konserwatorskich. Warto zadbać o ten kawałek historii – pisze w petycji do prezydenta Bogusław Koniuch ze Stowarzyszenia Miasto Mieszkańców.

Corocznie w tym miejscu odbywają się obchody rocznicy powstania w getcie białostockim. W najbliższy piątek, 16 sierpnia minie 76 lat od tamtych wydarzeń. (mt/mc)

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
p.o. Szefa Muzycznego
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
maciej.snitkowski@akadera.bialystok.pl