Miliony złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju trafiły do Politechniki Białostockiej. Tym samym uczelnia była jedną z 23 ośrodków naukowych, które otrzymały takie wsparcie finansowe.
Dotacja wyniosła 11 mln złotych z łącznej puli ćwierć miliarda złotych. Pieniądze przeznaczone zostaną na modernizację kierunków kształcenia oraz informatyzację Politechniki Białostockiej.
– To już druga edycja Programu POWER, w którym nasze projekty na wzmacnianie potencjału w sektorach wiedzy, edukacji i rozwoju zostały uznane za oryginalne i dzięki temu uzyskały dofinansowanie – przypomniał rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis. – Ten konkretny czek będzie przeznaczony na rozwój kadry, a także podniesienie poziomu kształcenia. Jego podstawowym celem będzie jednak informatyzacja uczelni. W tym zakresie wciąż jesteśmy na etapie inicjowania pewnych działań, które wymagają dużych nakładów finansowych. Czek pozwoli nam tę ostatnią słabszą stronę uczelni w sferze zarządczej usunąć – dodawał prof. Dzienis.
Z tej kwoty, którą otrzymała Politechnika Białostocka, 4 mln złotych zostanie przekazane na utworzenie nowych kierunków i na unowocześnienie już istniejących. Dwa nowe kierunki to: BIM modelowanie i zarządzanie informacją o budynku (studia stacjonarne II stopnia) oraz leśnictwo (studia stacjonarne II stopnia). Zmodernizowane zostaną programy studiów stacjonarnych na 11 kierunkach kształcenia.
Z pieniędzy skorzystają również pracownicy i studenci uczelni, którzy w ramach szkoleń podniosą swoje kompetencje. Pół miliona złotych trafi na kontynuację Fabryki Dobrego Inżyniera, 125 studentów będzie mogło podnieść swoje kompetencje: językowe, zawodowe, komunikacyjne, przedsiębiorcze, analityczne, informatyczne. Na wsparcie może liczyć także prawie 100 nauczycieli akademickich. Na szkolenia i kursy będą mogli zapisać się także pracownicy administracji.
Program modernizacji kierunków kształcenia oraz informatyzacji uczelni ma zakończyć się w 2023 roku. (ea/mc)