We wtorki działa numer: 799 869 881, w czwartki: 729 118 213 w godzinach 16:00-18:00. Oba numery telefonów odbierają psycholożki przeszkolone przez Tęczowy Białystok.
– Tematy są bardzo różne, też ciężko nam powiedzieć, ponieważ rozmowy są poufne. Panie psycholożki nie ujawniają tego o czym rozmawiają – mówi Maria Zadykowicz ze Stowarzyszenia Tęczowy Białystok. – Myślę, że są to głównie problemy tożsamościowe, problemy osób, które chcą wyjść z szafy i nie widzą jak to zrobić. Boją się i są zestresowane swoim środowiskiem np. rodzicami, rówieśnikami czy pracą. Ta dyskryminacja jest wszechobecna. Nie da się o tym mówić swobodnie, ponieważ ludzie się boją i nie wiedza jak być sobą.
Poza telefonem zaufania, funkcjonuje również mail: mailzaufania.bialystok@gmail.com, na który można pisać w dowolnym momencie.
Ponad to Tęczowy Białystok organizuje Marsz Równości, w tym roku będzie to trzecia edycja.
– Postulaty niezmiennie są takie same, czyli zrzeszamy się i dajemy strefę, gdzie każdy może być sobą, wyglądać jak chce i właśnie być kim chce. Druga rzecz to walka o równość małżeńską w Polsce, czyli żeby każdy mógł wziąć ślub z osobą, którą kocha i nie był z tego powodu dyskryminowany – mówi Helena Świrydziuk z Stowarzyszenia Tęczowy Białystok.
Organizatorzy nie podają terminu Marszu Równości ze względów bezpieczeństwa. (hk)
Z Marią Zadykowicz i Heleną Świrydziuk ze Stowarzyszenia Tęczowy Białystok rozmawiała Hanna Kość: