SŁUCHAJ ONLINE

Flash Białystok

Kwiecień 18, 2019

Ogrody za kratami. Tak wygląda resocjalizacja w Czerwonym Borze

źródło: Służba Więzienna
Osadzeni w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze mogą uprawiać ogród. Sadzą w nim kwiaty i warzywa. To w ramach programu readaptacji więźniów „Psycho BHP”.

 

Program realizowany jest w czerwonoborskiej jednostce od 2012 roku i do tej pory uczestniczyło w nim niemal 100 skazanych. W zamyśle adresowany był do skazanych ze skłonnościami do autoagresji i zagrożonych samobójstwem. Z czasem grupę poszerzono o skazanych z najdłuższymi wyrokami.

– Więzienie, zwłaszcza typu zamkniętego, mocno ogranicza sferę komfortu psychicznego człowieka. Dla funkcjonariuszy SW ważne jest, aby skazany odbywający karę pozbawienia wolności, odbywał ją w sposób humanitarny. Higiena psychiczna osób w izolacji przekłada się też bezpośrednio na bezpieczeństwo pełnienia służby przez naszych funkcjonariuszy – mówi mjr Michał Zagłoba, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku.

Badania grupy kończącej cykl zajęć jednoznacznie wskazują na zmniejszenie u nich poziomu depresyjności i poziomu stresu. Program pozwala też na widoczne zmniejszenie ryzyka związanego z autoagresją i tendencjami samobójczymi skazanych.

Autorką programu jest kpt. Marta Perkowska, która za swój pomysł otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie na najlepszy program resocjalizacyjny dla osadzonych. (mt/mc)