
Remontowany budynek wcześniej należał do uczelni, a kilka lat temu kupił go Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Sgraffito (które jest częścią większej całości) zachowało się na frontowej ścianie, widnieje na nim napis „Uniwersytet Warszawski”. Wcześniej przedstawiało również godło warszawskiej uczelni i napis „Filia w Białymstoku”.
Sgraffito pochodzi najprawdopodobniej z początku lat 70. Autorem jest urodzony w Sofii, a od poczatku lat 70. mieszkający i tworzący w Białymstoku, Dymitr Grozdew. Artysta tworzył rzeźby, grafiki, zajmował się malarstwem, był wielokrotnie nagradzany za projekty, np. za godło i pieczęć białostockiego uniwersytetu, za logo białostockiej filharmonii, czy za znak esperanto. Jego twórczość jest znana w Polsce i za granicą – mówi prof. Małgorzata Dajnowicz, Wojewódzka Konserwator Zabytków. Informację o tym, kto jest autorem sgraffito, konserwator zabytków uzyskała z Uniwersytetu w Białymstoku.
Aktualnie w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Białymstoku prowadzone jest postępowanie administracyjne w sprawie wpisu tego sgraffito do rejestru zabytków.
Sgraffito to technika dekoracyjna malarstwa ściennego, należy do popularnych sposobów zdobienia ścian. Polegała na nakładaniu kolejnych, kolorowych warstw tynku i na zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich w czasie, kiedy jeszcze one nie zaschły. Poprzez odsłanianie warstw wcześniej nałożonych powstawał dwu- lub wielobarwny wzór.
Sgraffito znajdziemy również w Białymstoku, np. na Rynku Kościuszki, ul. Lipowej, Sienkiewicza i Al. Piłsudskiego. (at)