Oznacza to m.in. zniesienie obowiązku noszenia maseczek w placówkach medycznych, koniec obowiązkowych szczepień pracowników służby zdrowia, czy obowiązywania epidemicznych przepisów dotyczących testów i unijnych zaświadczeń COVID-19.
– Od 1 lipca nie obowiązują przepisy i obostrzenia, ale zdrowy rozsądek. COVID nie zniknął – przypomina prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – Pozostają szczepienia, rekomendowane dla grup ryzyka.
Zdaniem prof. Zajkowskiej na walkę z COVID jesteśmy przygotowani, bo prócz szczepień jest lek, który od jesieni ma być refundowany. Lek ten zapobiega mnożeniu się wirusa i zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby spowodowanej COVID.
Czy od 1 lipca wraca świat sprzed pandemii koronawirusa? – Mamy już nabytą odporność, narzędzia wykrywające i identyfikujące wirusa, szczepionki i leki – wskazuje prof. Joanna Zajkowska.
Lekarze zalecają jednak, by w szpitalach, przychodniach, czy aptekach, dla własnego bezpieczeństwa oraz innych, zasłaniać nos i usta maseczką, która chroni przed rozprzestrzenianiem się chorób. (at)
O tym, na co nadal należy zwracać uwagę po zniesieniu epidemicznych obostrzeń mówi prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Rozmawiała Aneta Topczewska: