Mgr inż. Jakub Markiewicz, doktorant Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej, rozpoczął badania nad nowym rodzajem światłowodów domieszkowanych kropkami kwantowymi i jonami ziem rzadkich. Celem jego projektu, realizowanego dzięki dofinansowaniu z konkursu Preludium 23 Narodowego Centrum Nauki w wysokości 208 620 zł, jest opracowanie włókien optycznych charakteryzujących się szerokopasmową emisją w zakresie bliskiej podczerwieni. Badania mogą znaleźć zastosowanie w telekomunikacji, medycynie i sensorach gazowych.
– Na tę chwilę nikt w literaturze naukowej nie przedstawił światłowodu domieszkowanego kropkami kwantowymi i jonami lantanowców oraz nie zastosował metody jednoetapowej do wyciągania takich włókien – podkreśla Jakub Markiewicz. Unikalność projektu opiera się na zastosowaniu nowatorskiej techniki wzrostu kropek kwantowych w rdzeniu światłowodu podczas procesu wyciągania.
Prace będą prowadzone w Laboratorium Światłowodów Specjalnych Politechniki Białostockiej, które dysponuje zaawansowaną infrastrukturą, w tym wieżą światłowodową oraz laserowymi diodami półprzewodnikowymi wysokiej mocy. – Uzyskane wyniki i publikacje pomogą rozwijać wzmacniacze włóknowe w kierunku pasma 1,3 mikrometra, które do tej pory trudno było osiągnąć z wykorzystaniem lantanowców – dodaje doktorant.
Projekt realizowany jest we współpracy z promotorem, prof. Marcinem Kochanowiczem, jednym z czołowych specjalistów technologii światłowodowej w Polsce. Wnioski z badań mogą przyczynić się do znaczącego postępu w technologii światłowodowej oraz otworzyć nowe możliwości w dziedzinach takich jak medycyna czy telekomunikacja. (na podst. pb.edu.pl)