– Nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców to przyczyna 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych, wjeżdżanie pod opadające rogatki, czy też wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu – to najczęstsze przyczyny tragedii – mówi Tomasz Łotowski z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych.
Kolejarze w ramach wakacyjnych działań prowadzą akcję „Bezpieczne piątki”. Co tydzień na przejazdach w całym kraju przypominają o tym, jak bezpiecznie pokonać tory i co zrobić w sytuacji zagrożenia. W piątek (06.08) edukowali kierowców w Czarnej Białostockiej.
Jak dodaje Tomasz Łotowski, na przejazdach kolejowych znajdziemy żółte naklejki, które „ratują życie”.
– Naklejki umieszczone na przejazdach kolejowo-drogowych mają trzy ważne numery. To Indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu – mówi Łotowski.
Liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. W 2020 roku w porównaniu z rokiem 2019 zmniejszyła się o 15 procent. (mt)