Sesje odbywają się w trybie online.
W trzydniowym wydarzeniu udział weźmie łącznie prawie siedemdziesięciu prelegentów z Polski i z zagranicy; naukowcy, samorządowcy, leśnicy, reprezentanci instytucji przyrodniczych oraz Komisji Europejskiej, Ministerstwa Klimatu czy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
– Kwestia zdalnej możliwości uczestnictwa w konferencji powoduje, że mamy tak odległych gości, jak dyrektora Yellowstone ze Stanów Zjednoczonych. Podczas konferencji łączymy wszystko, i to jest zasługa mojego partnera, Fundacji Kronenberga. Świetnie się uzupełniamy, my, jako Politechnika Białostocka staramy się pokazywać aspekty związane z naukowym podejściem do problemów turystyki, natomiast fundacja stara się wyszukiwać partnerów z samorządów, z różnych organizacji, które pracują w tym obszarze. Stąd mamy ciekawe połączenie, które tworzy pewien ferment wokół problemu – mówi dyrektor Instytutu Nauk Leśnych PB prof. Sławomir Bakier.
A tym problemem jest umiejętne wykorzystanie terenów przyrodniczo cennych w celach turystycznych oraz rekreacyjnych, bez ich niszczenia.
– Tematem naszej konferencji jest przede wszystkim ukazanie tego, co obecnie się dzieje; będziemy rozmawiali o zrównoważonym rozwoju, o europejskim zielonym ładzie oraz pandemii. Mówimy o turystyce nie tylko w konwencji samych obszarów przyrodniczo cennych, które trzeba promować, ale też sygnalizujemy, że trzeba z nich umiejętnie korzystać. (…) Chcemy promować przede wszystkim te rozwiązania, które nie szkodzą środowisku – wyjaśnia prezes Instytutu Kronenberga Adam Walicki.
Konferencja potrwa do czwartku (18.11). (ea)