
– Rok 2022 patronuje 42. Pułkowi Piechoty i 10. Pułkowi Ułanów Litewskich. 100 lat temu obie te jednostki przybyły do miasta i na trwałe wpisały się w krajobraz przedwojennego Białegostoku. Żadna uroczystość, czy to religijna, państwowa, czy miejska w okresie międzywojennym nie odbywała się bez udziału wojska. Tegoroczne obchody stały się pretekstem do pokazania bogatej kolekcji muzealnej poświęconej obu tym jednostkom – mówi dr Sylwia Trzeciakowska, główny inwentaryzator Muzeum Wojska w Białymstoku.
Historia Muzeum Wojska w Białymstoku sięga 1968 roku. Kilka dni temu instytucja świętowała swoje 54 urodziny. Muzeum od początku swojej działalności pozyskuje dokumenty, fotografie i artefakty związane z działalnością białostockiego garnizonu. Kolekcja liczy dziś około 300 obiektów. Muzealnicy wciąż chcą ją powiększać, stąd apel o przekazywanie pamiątek.
– Być może w Państwa domowych szufladach, archiwach są dokumenty, może fotografie, jakieś pamiątki związane z działalnością białostockich pułków. Jeżeli tak, to bardzo prosimy o podzielenie się nimi z muzeum. Tu jest dla nich godne i bezpieczne miejsce, miejsce również eksponowane. Potem te pamiątki możemy pokazywać szerokiemu gronu odbiorców – zachęca dr Trzeciakowska.
Na najnowszej wystawie instytucji zatytułowanej „42. Pułk Piechoty i 10. Pułk Ułanów Litewskich w zbiorach Muzeum Wojska w Białymstoku” prezentowana jest połowa eksponatów z kolekcji. Gro tych materiałów to fotografie i dokumenty, a także nieliczne artefakty związane z życiem koszarowym, z rozwojem, formowaniem obu tych pułków oraz z prowadzoną przez nich działalnością kulturalną i sportową. Jeżeli chodzi o artefakty, to możemy obejrzeć m.in. nieśmiertelnik (wzór 1931) żołnierza 42. Pułku Piechoty, portfel, gwizdek, czy lornetkę należącą do st. sierż. Józefa Szlisika z 42. Pułku Piechoty. Ekspozycję można zwiedzać od wtorku do niedzieli, w godzinach 9:30 – 17:00 w siedzibie głównej instytucji przy ul. Kilińskiego 7. (mt)