W związku z tym, że od wtorku (1.03) będą obowiązywały lżejsze obostrzenia pandemiczne, m.in. brak limitu osób w miejscach publicznych, instytucja w pełni otwiera się na szkoły, oferując im liczne zajęcia edukacyjne.
– Przez ten okres przygotowaliśmy ofertę i proszę mi wierzyć, że jest to oferta najlepsza, jaką mogliśmy przygotować. Dzisiaj nie zwracam się do nauczycieli historii, bo dzisiaj wszyscy jesteśmy nauczycielami historii. Dzisiaj odwiedzenie Muzeum Pamięci Sybiru i udział w zajęciach edukacyjnych to nie jest wycieczka szkolna, to jest nasz obowiązek – mówił dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, prof. Wojciech Śleszyński.
Muzeum przygotowało lekcje dostosowane do poziomu różnych grup wiekowych, które obok tradycyjnych metod, wykorzystują też nowe technologie.
– Staraliśmy się konsultować takie specjalne zajęcia, które nie będą traumatyzować najmłodszej młodzieży, ale powoli wprowadzać ją w taką trudną tematykę. Te zajęcia, które przygotowujemy i prowadzimy dotyczą nie tylko historii, ale też i innych dziedzin wiedzy i nauki; geografii, biologii, języka polskiego. Zajęcia przygotowaliśmy do prowadzenia nie tylko w salach edukacyjnych, ale też na wystawie. Staraliśmy się, aby cała oferta była bardzo zrównoważona, żeby nie było takiej sytuacji, że osoby przychodzące do muzeum zamkną się w elektronicznym świecie, on jest bardzo ważny, pomaga nam, ale to tylko jedno z narzędzi przekazywania wiedzy – wyjaśniał dr Piotr Popławski, kierownik działu projektów edukacyjnych i kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru.
Na stronie Muzeum Pamięci Sybiru znajduje się zakładka „Edukacja” za pośrednictwem której można zaplanować zajęcia. (ea)