SŁUCHAJ ONLINE

Flash Białystok

Grudzień 9, 2019

Muzeum Pamięci Sybiru ma nową siedzibę. Zakończyły się prace budowlane

fot. Ewelina Andrzejewska
Zakończył się kolejny etap budowania Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Gotowa jest siedziba przy ul. Węglowej 1, do której prezydent miasta przekazał klucze dyrektorowi instytucji Wojciechowi Śleszyńskiemu.

 

Prace polegały na przebudowie dawnego magazynu wojskowego i budowie nowej części techniczno-administracyjnej. Magazyn został przygotowany na potrzeby ekspozycji. Inwestycja została zrealizowana miesiąc przed zakładanym terminem – w niecałe 18 miesięcy.

Wydaje mi się, że Białystok jest naturalnym miejscem, aby być siedzibą Muzeum Pamięci Sybiru, z uwagi na to, że najwięcej osób było stąd wywiezionych, a także ze względu na położenie geograficzne. Miejmy nadzieję, że wystawy, prezentacje multimedialne, wszystko to, co powstanie będzie żywą lekcją historii, dla tej znaczącej większości ludzi, którzy nie pamiętają tych czasów, z kolei wyrazem pamięci dla tych którzy byli wywiezieni – mówił prezydent Tadeusz Truskolaski.

Prace nad tworzeniem ekspozycji rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu i potrwają niecałe dwa lata. Według założeń historia deportacji Polaków na Sybir zajmie powierzchnię 2 tys. m2.

W przyszłym roku ogłosimy przetarg na audioprzewodniki, ale też chcemy rozpisać konkurs na pięć ścieżek edukacyjnych. Będzie można kupić jedną z takich ścieżek. Na tablecie będzie można wybrać jeden ze sposobów zwiedzania; samemu, z przewodnikiem, z audioprzewodnikiem, albo wybrać jedną ze ścieżek – dodawał dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.

Oficjalne otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru zaplanowano na 17 września 2021 roku. (ea/mc)

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
Szef Muzyczny
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
maciej.snitkowski@akadera.bialystok.pl