Do Muzeum trafiają różnorodne obiekty: walizki, dewocjonalia, przedmioty codziennego użytku i rzeczy osobiste, a także mnóstwo archiwaliów i fotografii, również w formie skanów lub kopii. Wszystkie otaczane są fachową opieką, przechowywane w specjalistycznych opakowaniach i w magazynach, w których panuje odpowiednia temperatura i wilgotność.
Eksponaty wymagające interwencji konserwatora, trafiają do nowoczesnej pracowni konserwatorskiej, przystosowanej do pracy z obiektami papierowymi.
– To tam jesteśmy w stanie odbudować zniszczone części dokumentu, scalić rozerwane fragmenty świadectwa, czy bez szkody dla eksponatu oczyścić go z grzybów, pleśni lub taśmy klejącej. Obiekty papierowe są szczególnie podatne na uszkodzenia, negatywnie wpływa na nie nawet zbyt duża ilość światła czy zanieczyszczenia w ich otoczeniu. Dlatego przynosząc je do muzeum macie pewność, że zostaną odpowiednio zabezpieczone i będą mogły służyć kolejnym pokoleniom – informują pracownicy instytucji.
W zbiorach Muzeum Pamięci Sybiru znajduje się obecnie niemal 7,5 tys. eksponatów. Wystawa stała ukazuje historię polskiej obecności na Syberii – od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Wschód. (mt)