Wiadomości

24 czerwca, 2026

Blisko 10 milionów złotych trafi do Politechniki Białostockiej na rozwój Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA. Posłuchaj rozmowy z prof. Mirosławem Świerczem

prof. Mirosław Świercz fot. Paweł Cybulski
Politechnika Białostocka otrzyma blisko 10 milionów złotych dofinansowania na rozwój Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA. Projekt, realizowany wspólnie z Politechniką Lubelską i Politechniką Rzeszowską, będzie kontynuowany do 2030 roku i ma wzmacniać potencjał naukowy, dydaktyczny oraz innowacyjny uczelni technicznych Polski Wschodniej.

 

 

Posłuchaj rozmowy z prof. Mirosławem Świerczem o poprzedniej edycji projektu oraz planach rozwoju Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA:

Jak podkreśla prof. Mirosław Świercz, prorektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej, pierwsza edycja projektu pokazała, że współpraca trzech największych uczelni technicznych po wschodniej stronie Wisły przynosi wymierne efekty.

– Chcieliśmy przełamać stereotyp, że Polska Wschodnia jest obszarem peryferyjnym. Połączenie potencjałów trzech uczelni pozwoliło stworzyć silną platformę współpracy w obszarze kształcenia, badań naukowych i komercjalizacji wyników prac badawczych – mówi prof. Mirosław Świercz.

Nazwa projektu nawiązuje do międzynarodowego szlaku komunikacyjnego Via Carpatia, który łączy regiony Europy od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne. Zdaniem twórców projektu symbolizuje on nie tylko połączenia infrastrukturalne, ale również współpracę opartą na wiedzy, innowacjach i rozwoju.

W latach 2022–2025 w ramach pierwszej edycji projektu zrealizowano dziesięć działań obejmujących trzy kluczowe obszary: kształcenie, naukę oraz komercjalizację. W dodatkowych zajęciach dla uczniów szkół średnich uczestniczyło blisko 38 tysięcy osób, przeprowadzono niemal 15 tysięcy godzin zajęć wyrównawczych dla studentów oraz dziesiątki szkoleń dla nauczycieli akademickich. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także konkursy skierowane do młodych naukowców i uczniów szkół ponadpodstawowych, w ramach których finansowano projekty badawcze i innowacyjne rozwiązania odpowiadające na potrzeby przedsiębiorstw.

Nowa edycja projektu zachowa sprawdzone działania, jednocześnie wprowadzając nowe elementy. Kontynuowane będą zajęcia dla uczniów szkół średnich, konkurs „Nastoletni Naukowiec” oraz projekty wspierające współpracę naukowców z trzech uczelni. Pojawią się także nowe inicjatywy, takie jak cyfrowe demonstratory technologii oraz programy skierowane do młodych badaczy rozpoczynających karierę naukową.

Jak podkreśla prof. Świercz, sukces projektu nie będzie mierzony wyłącznie liczbami.

– Chcemy, aby trzy uczelnie były jeszcze bardziej zintegrowane, skuteczniej pozyskiwały środki na ambitne projekty badawcze, rozwijały współpracę z przemysłem i budowały silniejszą pozycję w krajowej oraz europejskiej przestrzeni naukowej. To będą najważniejsze efekty drugiej edycji VIA CARPATIA – zaznacza prorektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej.

(pc)

 
× W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych.
Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję Politykę prywatności i wykorzystania plików cookies w serwisie.