Szkolenie składa się z dwóch etapów. Pierwszy zaplanowano już na 6-7 maja i będzie dotyczył zapoznania z jednostką wojskową i ogólnie z wojskiem. Drugi etap to 14-dniowe ćwiczenia żołnierzy rezerwy w terminie 16-29 lipca.
– W ramach pierwszych dwóch dni ochotnicy będą mogli już złożyć wnioski o powołanie na ćwiczenia, które odbędą się w wakacje – mówi mjr Małgorzata Repnik, szef wydziału rekrutacji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku. – W ramach ćwiczeń planowane jest szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej, zapoznanie się z uzbrojeniem, wykonanie strzelań, taktyka, terenoznawstwo, survival. Można powiedzieć, że to będzie taka baza i podstawa, która umożliwi kandydatom-ochotnikom przejście do kolejnych form służby wojskowej.
Każdy chętny może wybrać jednostkę wojskową na ternie całego kraju spośród 30, które realizują szkolenie. W trakcie cwiczeń jednostki wojskowe zapewniają wyżywienie, zakwaterowanie, wyposażenie i ubezpieczenie. Dodatkowo każdemu szkolącemu przysługuje wynagrodzenie jako szeregowemu żołnierzowi rezerwy, czyli 130 zł za dzień.
– Każda zainteresowana osoba służbą wojskową będzie mogła zdecydować czy odbyć tą formę szkolenia, czy zakończyć, czy później kontynuować w oparciu o pozostałe możliwości. Ta służba kończy się przysięgą wojskową, czyli będziemy żołnierzami rezerwy. Będziemy mogli rozpocząć szkolenie specjalistyczne w ramach dobrowolnej służby, możemy zostać żołnierzami aktywnej rezerwy w jednostkach wojskowych lub żołnierzami obrony terytorialnej, możemy również ubiegać się o studia wojskowe czy szkołę podoficerską. Ważne aby w ramach tego szkolenia nabyć podstawy, zapoznać się i zobaczyć czy mundur jest dla mnie – tłumaczy mjr Małgorzata Repnik.
Zgłoszenia są przyjmowane poprzez formularz internetowy lub bezpośrednio w jednostce wojskowej prowadzącej szkolenie. (hk)