Komisja konkursowa najwyżej oceniła pomysł napędu hybrydowego z mechanicznym magazynowaniem energii zaprojektowany przez Huberta Tudula i Annę Ciołko, uczniów Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku.
– Skonstruowaliśmy hulajnogę hybrydową z mechanicznym magazynowaniem energii – opowiada o najwyżej ocenionym projekcie Hubert Tudul z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku. Razem z Anną Ciołko nie chcieli „uzależniać” swojego pomysłu od zasobów ziem rzadkich i skonstruowali napęd hybrydowy, który do swojego działania nie potrzebuje akumulatorów tylko odzyskuje energię i magazynuje ją w sprężynach! – To bardzo innowacyjne rozwiązanie – uważa Hubert Tudul. Komisja VII edycji konkursu „El-Robo-Mech” była zgodna i właśnie temu projektowi przyznała I miejsce. –Tego typu napędów nie wykorzystuje się w żadnych pojazdach – przekonuje Tudul. Co ciekawe – młodzi ludzie wykonali działający prototyp swojego wynalazku. Zaczęli od hulajnogi, bo łatwo nią wjechać do budynku i objaśniać nietypowe działanie wehikułu. – Chcielibyśmy zastosować nasz projekt w samochodzie osobowym – marzy uczeń Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku. Razem z Anną Ciołko zaprojektował i zbudował taką hulajnogę właściwie od zera. – Od zębatek po całą konstrukcję wykonaliśmy ręcznie – zdradza Ciołko. Uczniowie kupili tylko kółka, manipulatory i linki hamulcowe. Sami spawali, wycinali stal i zbudowali kompletną skrzynię z przekładniami i sprzęgłami.
Hubert jest weteranem konkursu „El-Robo-Mech”. Już w pierwszej klasie Technikum Elektrycznego zajął piąte miejsce. Już wtedy musiał czekać tylko na zdanie matury, by przebierać w kierunkach studiów na Wydziale Elektrycznym bądź Mechanicznym Politechniki Białostockiej.
Wśród zwycięzców znaleźli się: Konrad Olifier, Jakub Kokoszkiewicz, Paweł Buczyński. Tworząc zespół uczniów z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej cały czas rozbudowują Sensoryczny Tłumacz Języka Migowego.
– Na razie nasz Sensoryczny Tłumacz Języka Migowego, czyli STJM, składa się z jednej rękawicy, którą osoba głuchoniema zakłada na prawą rękę i nasz program tłumaczy gesty na język pisany, zrozumiały dla człowieka słyszącego – wyjaśnia Konrad Olifier, uczeń Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Wraz z Jakubem Kokoszkiewiczem, Pawłem Buczyńskim zajęli ex æquo II miejsce w VII edycji konkursu „El-Robo-Mech”. – Chcemy rozwinąć ten projekt o drugą rękę – planuje Olifier. Wtedy zsynchronizowane rękawice będą w stanie tłumaczyć cały język migowy. Młodzi ludzie chcą pomóc niesłyszącym, kiedy nie mogliby skorzystać z tłumacza języka migowego. Niesłyszący korzystałby z rękawicy, a przykładowo lekarz czy policjant, po ściągnięciu z internetu aplikacji, mógłby łatwo zrozumieć problem takiej osoby i udzielić pomocy.
Czujniki tłumacza umieszczone w tunelach materiałowych rękawic, przekazują sygnały, które odczytywane są przez mikrokontroler Arduino i odpowiednio interpretowane przez dedykowane oprogramowanie. Obecnie projekt jest na etapie, w którym na ekranie monitora odbiorcy ukazuje się odpowiednia litera alfabetu, dzięki czemu można „migać” cały alfabet. Docelowo wprowadzone zostaną również całe słowa i zwroty. Zajęli jedno z dwóch drugich miejsc.
Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku zbudowali rakietę do badań charakterystyki lotu oraz efektów aerodynamicznych. Zanim przystąpili do konstruowania – zbadali rynek!
– Zrobiliśmy ankietę wśród młodych modelarzy i stworzyliśmy rakietę, na której będą mogli się nauczyć, jak budować większe rakiety, dostosowywać oprogramowanie, by bardzo niskim kosztem wypróbować całą technologię – mówi Bartosz Dąbrowski, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Bo duża rakieta może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a koszt rakiety Wiktora Rojeckiego i Bartosza Dąbrowskiego to 200-300 zł.
– Mamy własny komputer pokładowy, który odpowiada za wszystkie parametry lotu, zapisuje je, co pozwala po udanym locie je odczytać i poznać trajektorię tego lotu – wyjaśnia Wiktor Rojecki. – W przypadku niepowodzenia – można sprawdzić, co zawiodło. Rakieta ma aktywną stabilizację, co pozwala na korekcję podczas lotu.
Młodzi konstruktorzy przy wsparciu Polskiego Towarzystwa rakietowego planują w tym roku wystrzelić większą rakietę, o wysokości około 2 metrów na poligonie w Drawsku Pomorskim!
Prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Wydziału Mechanicznego lub Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej zdobyły także aż dwa projekty zespołów uczniów z Technikum w Jarosławiu – obydwa przeznaczone do pomocy osobom niepełnosprawnym. Swój talent techniczny poświęcili oni na stworzenie Asystenta parkowania dla starszych i niepełnosprawnych. Co ciekawe, Mateusz Żuk, Łukasz Pytlowany, Mateusz Skupień swój projekt zsynchronizowany z mapą wolnych miejsc parkingowych zbadali na parkingach w Jarosławiu. Z powodzeniem. Ich koledzy – Damian Kobyliński, Mikołaj Sitko, Patryk Harasik zbudowali „Vides” Urządzenie wykorzystujące sztuczną inteligencję do pomocy osobom słabowidzącym oraz niedowidzącym! Pomaga niewidomym i zaburzeniami motoryki w odczytywaniu na głos kodów kreskowych produktów.
Uczestnicy na potrzeby II etapu VII edycji konkursu „El-Robo-Mech”musieli zaprezentować swoje projekty przed Komisją Konkursową. Zaprezentowała się rekordowa liczba 17 drużyn, które zakwalifikowały się do finału.
W skład zespołu jurorów wchodzili: przewodniczący dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek, prof. PB (Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej ), dr inż. Jarosław Czaban (WM PB), dr inż. Sławomir Kwiećkowski (Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej), dr hab. inż. Adam Sołbut prof. PB (WE PB), dr inż. Wojciech Winogrodzki, mgr inż. Anna Niczyporuk.
Laureaci konkursu uzyskali prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Wydziału Mechanicznego lub Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej z pominięciem konkursu świadectw.
VII edycja konkursu „El-Robo-Mech” – wyniki
1. Napęd hybrydowy z mechanicznym magazynowaniem energii – Hubert Tudul, Anna Ciołko, Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku
2. ex æquo Sensoryczny Tłumacz Języka Migowego – Konrad Olifier, Jakub Kokoszkiewicz, Paweł Buczyński – Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
2. ex æquo Projekt Marvel- Mateusz Matwiejuk – Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
4. Rakieta do badań charakterystyki lotu oraz efektów aerodynamicznych – Wiktor Rojecki, Bartosz Dąbrowski – I LO Białystok
5. Robot – ArachOmega – Jakub Kruszewski, Grzegorz Garbiel, Bartosz Wiszowaty – Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
6. Asystent parkowania dla starszych i niepełnosprawnych – Mateusz Żuk, Łukasz Pytlowany, Mateusz Skupień – Technikum w Jarosławiu
7. Eksploracyjny Robot Mobilny ERM-1003 – Daniel Aleksiejczuk – XIII LO Białystok
8. ex æquo „Vides” Urządzenie wykorzystujące sztuczną inteligencję do pomocy osobom słabowidzącym oraz niedowidzącym – Damian Kobyliński, Mikołaj Sitko, Patryk Harasik – Technikum w Jarosławiu
8. ex æquo Radiowy Telegraf Kieszonkowy – Ewa Karp, Michał Łukaszuk – Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
(jd/ea)