Głównie chodzi o tworzenie Centrów Pomocy i dostarczanie potrzebującym leków, ubrań, butów oraz żywności.
– Napływająca do nas pomoc rzeczowa i finansowa powinna służyć wszystkim potrzebującym wsparcia i obejmować swym zasięgiem tereny wzdłuż całej granicy polsko-białoruskiej. Jako pojedynczy samorząd mamy ograniczone możliwości dystrybucji tej pomocy. Bardzo liczymy, że inne samorządy włączą się do naszej inicjatywy i pomogą w dystrybucji środków na swoim terenie przez organizację u siebie takich punktów pomocy. Zapraszamy wszystkich do współpracy – podkreśla burmistrz Marek Nazarko.
Zaproszenia do współpracy zostały wysłane do gmin: Mielnik, Nurzec Stacja, Czeremcha, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Białowieża czy Narewka, Gródek, Szudziałowo, Kuźnica, Sidra, Nowy Dwór, Płaska oraz do burmistrzów: Kleszczel, Krynek, Sokółki, Lipska.
Na razie odpowiedział Gródek, który utworzył punkt pomocy i organizuje najpotrzebniejsze rzeczy, które są dowożone na granicę.
– Od razu rozpoczęliśmy współpracę ze strażą graniczną i na podstawie potrzeb przez nich zgłaszanych, codziennie kierujemy co najmniej dwa transporty na granicę – wyjaśniała Magdalena Łapuć z gminy Gródek.
Odpowiedziała także Sokółka, która zadeklarowała chęć niesienia pomocy.
Ponadto, w Michałowie spotkali się przedstawiciele samorządów, Związku Miast Polski i Unii Metropolii Polskich, aby podpisać apel do premiera w sprawie podjęcia dialogu i wypracowania systemowych rozwiązań kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. (ea)