Mechatroniczny pies to nowość na uczelni. – Najnowszy nabytek Wydziału Mechanicznego – pies, a właściwie – pies mechatroniczny, to urządzenie, które integruje części mechaniczne, części elektroniczne oraz oprogramowanie. Urządzenie to będzie wykorzystywane w laboratoriach prowadzonych na Wydziale Mechanicznym, a zwłaszcza na kierunkach automatyka i robotyka oraz mechatronika – wyjaśnia dr inż. Adam Bajkowski, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia na Wydziale Mechanicznym.
Co ważne, robo-pies jest w pełni programowalny, można go rozbudowywać o nowe komponenty i dostosowywać do potrzeb edukacji studentów. Dzięki temu będzie stanowił wyjątkowe narzędzie w nauce programowania.
– Obecnie robot potrafi wykrywać przeszkody i unikać zderzenia z nimi. W planach jest rozbudowanie go o czujnik Lider, co pozwoli wykorzystać funkcjonalność wykrywania, mapowania przestrzeni wokół robota, tak aby jeszcze dokładniej unikać zderzeń z przeszkodami – mówi mgr inż. Michał Falkowski z Wydziału Mechanicznego. Urządzenie ma zachęcić studentów do realizacji własnych mechatronicznych projektów.
Niebawem na Wydziale Mechanicznym zostanie ogłoszony konkurs dla interdyscyplinarnych zespołów na projekt podobnego urządzenia. Technologie zastosowane w interaktywnym psie mają zainspirować studentów do zaprogramowania własnego urządzenia. Najwyżej oceniony projekt uzyska finansowanie na budowę robota. (mgz)