Mariusz Sokołowski od 2007 roku zaangażowany jest w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku. Jest autorem publikacji i artykułów poświęconych metodologii nauczania o wielokulturowości, współtwórcą Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku i nauczycielem angażujący uczniów do poznawania lokalnej, wielokulturowej przeszłości. Od ponad 10 lat członek sieci Forum Dialogu i uczestnik programu „Ambasadorzy Muzeum POLIN”.
Zwycięzca konkursu otrzymał 25 tysięcy złotych. Podczas finału przyznano również wyróżnienia. Nagrody w wysokości 15 tysięcy złotych dostali: Ewa Paul oraz Stowarzyszenie Saga Grybów.W trakcie gali konkursu dyrektor Muzeum POLIN Zygmunt Stępiński wręczył także Nagrodę Specjalną. To honorowe wyróżnienie trafiło do Andrzeja Folwarcznego i zespołu Forum Dialogu. Łączna pula nagród w konkursie wyniosła ponad 77 tysięcy złotych.
Nagroda POLIN
Celem konkursu jest promocja postaw i działań zgodnych z misją muzeum. Laureatami nagrody są społecznicy pielęgnujący pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniający się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Nagrodę POLIN – przyznawaną od 2015 roku – otrzymało dotychczas 8 laureatów, a w finale konkursu znalazło się ponad 50 osób. Spośród zgłoszonych kandydatur kapituła konkursu nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem czy wystąpieniem o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko-żydowskich.
Finaliści konkursu Nagroda POLIN 2023
- Dorota Bida, Chełm
- Małgorzata K. Frąckiewicz, Łomża
- Bożena Gajewska, Kutno
- Stowarzyszenie Saga Grybów, Grybów
- Ewa Paul, Bełchatów i Sulmierzyce
- Mariusz Sokołowski, Wasilków i Białystok
Współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Mecenasem konkursu oraz uroczyste Gali jest Jankilevitsch Foundation. (red.)