SŁUCHAJ ONLINE

Flash Białystok

Wrzesień 10, 2019

Miliony z NFZ dla podlaskich szpitali

fot. Ewelina Andrzejewska
Dodatkowe 14 mln złotych z budżetu państwa trafi do podlaskich szpitali. Pieniądze otrzyma piętnaście placówek powiatowych i dwie wojewódzkie, które znajdują się w sieci szpitali.

 

Szpitale powiatowe dostaną podwyżkę w wysokości 4% kosztów realizowanych świadczeń, a wojewódzkie 3%.

Finalnie te dotacje oznaczają również zmiany dla pacjenta. Pieniądze są przeznaczane na należytą opiekę, dostępność do świadczeń zdrowotnych, nawet jeśli bezpośrednio są przekazywane na pokrycie kosztów stałych czy na wynagrodzenia dla pracowników. Ostatecznie jednak podlaski pacjent zawsze na tym skorzysta – mówi dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Olesiński.

Dotacje nie mają konkretnego wskazania. Zarządzający placówkami sami zdecydują na co je przeznaczą. Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku Cezary Nowosielski przyznaje, że pieniądze przekaże na pokrycie kosztów świadczeń wykonanych nadprogramowo.

Mamy nadwykonania w świadczeniach pozaryczałtowych i oczywiście wykonujemy więcej niż było to zaplanowane. W związku z tym te deklarowane pieniądze zmniejszą tę różnicę między tym co wykonujemy, a tym co zostało zapłacone. W tej chwili mamy wykonane 103 % ryczałtu. Te nadprogramowe 3 % to jest około 190 tys. złotych, co rocznie daje ponad 2 mln złotych – tłumaczy Nowosielski.

Pieniądze mają być wypłacane od 1 października. Dotyczy to całego kraju; łącznie z budżetu państwa na ten cel zostanie przekazanych ponad 800 mln złotych. (ea/mc)

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
Szef Muzyczny
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
maciej.snitkowski@akadera.bialystok.pl