Dziecko nigdy nie jest winne wykorzystania seksualnego, zawsze 100 proc. odpowiedzialności jest po stronie sprawcy.
– Istotą tej kampanii społecznej jest rozbudzenie w dorosłych, w szczególności w opiekunach dzieci i młodzieży świadomości i wskazanie odpowiednich wzorców zachowań w stosunku do dzieci, które często niewerbalnie sygnalizują, że zostały skrzywdzone – mówi podkomisarz Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji. – W szczególności, celem jest odbarczenie dzieci z poczucia winy i wstydu oraz zapobieganie ponownemu zranieniu po ujawnieniu sprawy. Bezpieczne, wolne od przemocy seksualnej dzieciństwo możliwe jest tylko wśród odpowiedzialnych, uważnych i wrażliwych dorosłych.
Z raportu Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15 lat wynika, że ofiarami przemocy seksualnej padały najczęściej dzieci w wieku 13-15 (49%) i 7-12 (41%) lat. W okresie popełnienia czynu 76% skrzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu, pod opieką rodziców. Niestety w 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego, to dziecko samo ujawniło informację.
Kampania #RozmawiajReaguj przypomina, że rodzice i opiekunowie powinni uważnie słuchać dzieci, a w sytuacji, gdy doszło do przemocy, uwierzyć i reagować, czyli zapytać o pomoc specjalistę lub zadzwonić na bezpłatny i całodobowy numer telefonu 116 111 lub 800 12 12 12. (hk)