
Prezentacja projektu kończy jeden etap, a zaczyna drugi, czyli etap budowy, który ma się skończyć w 2025 roku.
– Warto jest robić takie rzeczy, bo bł. ks. Jerzy Popiełuszko na to zasługuje, a my jesteśmy mu to winni – mówi Artur Kosicki, marszałek województwa. – Ten pomnik wystawiony ks. Jerzemu będą mogły oglądać nie tylko osoby z naszego regionu, czy też kraju, ale też z całego świata.
Instytucja będzie opowiadać o życiu i działalności duszpasterskiej księdza, jego męczeńskiej śmierci i percepcji idei 'Zło dobrem zwyciężaj”, która stała się mottem dążeń opozycji antysocjalistycznej w Polsce w latach osiemdziesiątych XX wieku.
– Ideą przewodnią stworzenia tego miejsca, domu pamięci, muzeum, miejsca pielgrzymów jest stworzenie formy uniwersalnej, estetycznej, nowoczesnej – zapewnia architekt Mirosław Nizio z pracowni Nizio Design International, autor projektu. – Obiekt został stworzony w kontekście domu, w którym ks. Jerzy się urodził, w kontekście kapliczek oraz w kontekście wieżyczek i szczytów kościołów.
Z inicjatywą budowy muzeum poświęconego bł. ks. Popiełuszce w jego rodzinnej wsi Okopy kilka lat temu wystąpiła fundacja 'Dobro”. Pomysł pojawił się podczas obchodów 70. rocznicy urodzin ks. Jerzego. (hk)