W trakcie inwentaryzacji, oprócz łosi, będzie można zaobserwować także inne gatunki zwierząt występujące na terenie BbPN, takie jak: jeleń szlachetny, sarna, zając, lis, kuna, a nawet, przy odrobinie szczęścia, duże drapieżniki – wilki i rysie.
Akcja adresowana jest do wszystkich chętnych, którzy między 23 a 27 stycznia mają czas. To nie tylko okazja do bycia w lesie, blisko natury, ale też poznania nowych osób.
– Kierujemy tę akcję do wszystkich chętnych, którzy są pasjonatami chodzenia po lasach, po parkach narodowych, którzy czerpią satysfakcję i przyjemność z obcowania z przyrodą i ze zwierzętami. Poza tym, że jest to spotkanie z dziką przyrodą i wejście w te miejsca w parku narodowym, do których normalnie nie ma możliwości się dostania, możliwość zobaczenia tych zwierząt w naturalnym środowisku, to jest to także spotkanie towarzyskie – mówi koordynator inwentaryzacji, dr hab. Zbigniew Borowski, prof. Instytutu Badawczego Leśnictwa.
Plan w pierwszej kolejności zakłada inwentaryzację basenu dolnego, a następnie środkowego i górnego doliny rzeki Biebrzy. Organizatorzy zapewniają darmowe noclegi, a na koniec każdego dnia (po zakończeniu inwentaryzacji) ciepły posiłek. Liczba uczestników jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Podstawą, poza chęcią wzięcia udziału w akcji, jest dobry ubiór.
– W tej chwili zimę mamy jaką mamy, więc poza ciepłym ubraniem nieprzemakalnym, bo może być deszcz, trzeba też ze sobą wziąć gumowce, i to najlepiej dłuższe. To co zazwyczaj zimą było śniegiem, w tej chwili jest wodą. Warto więc mieć nogi suche. Na pewno warto mieć ubiór terenowy, ale też i zwykły na przebranie – dodaje Zbigniew Borowski.
Dojazd do siedziby BbPN oraz miejsca zbiórki pozostaje we własnym zakresie. Na miejscu może zaistnieć sytuacja, że osoby dysponujące samochodami terenowymi, będą proszone o poruszanie się własnym transportem. Zbiórka wszystkich chętnych jest zaplanowana na godz. 8:00 w dniu 23 stycznia (poniedziałek) w siedzibie Parku w Osowcu-Twierdzy. Po przeprowadzeniu szkolenia uczestników liczenia w formie prezentacji na sali konferencyjnej wszyscy wyruszą w teren (ok. godz. 9.00).
Zainteresowani proszeni są o przesyłanie zgłoszeń do 20 stycznia na adres e-mail: z.borowski@ibles.waw.pl i/lub na numer telefonu 608 101 242.
Bagna Biebrzańskie to największa naturalna ostoja łosia w Polsce, w której żyje około 500 osobników tego gatunku. (mt)