Profesor Jerzy Grygorczuk przez wiele lat był pracownikiem Politechniki Białostockiej. Kształcił studentów na architekturze, architekturze wnętrz i architekturze krajobrazu. Organizatorzy na wystawie prezentują część narzędzi, którymi posługiwał się artysta, rzeźby i płaskorzeźby, rysunki, szkice gipsowe, palety – podstawki pod rzeźby oraz inne eksponaty, które mają za zadanie oddać nastrój, jaki panował w kuźni dzieł rzeźbiarskich wykładowcy. Wśród cennych eksponatów jest m.in. rzeźba – głowa prof. Władysława Bartoszewskiego, szkic jednego z pomników oraz autoportret artysty.
Wernisaż połączony z konferencją prasową uświetniła obecność rodziny wielkiego rzeźbiarza-artysty oraz przyjaciół.
– Mam zaszczyt zaprosić Państwa w to szczególne miejsce przepełnione duchem białostockiej bohemy. Zapraszam na wystawę, która uchyla rąbek prywatności i pokazuje artystę jakby „z wnętrza”, jakby „od środka”. prezentujemy prace profesora Grygorczuka, które nigdy nie były prezentowane publicznie. Są to szkice, rysunki, modele. Pokażemy stanowisko jego pracy i ujawnimy, co skrywał w swych przepastnych szufladach i wielu kartonach. Pokażemy narzędzia, którymi się posługiwał oraz rezultaty jego pracy – mówił otwierając wystawę dr inż. arch. Maciej Kłopotowski, Dyrektor Centrum Historii Politechniki Białostockiej.
Wchodząc na wystawę można poczuć niesamowity klimat. Ducha pracowni oddają zebrane prace i pamiątki po znanym w Polsce i na świecie twórcy wielu monumentalnych dzieł rzeźbiarskich i pomnikowych, prac sakralnych w kościołach na terenie całego kraju, czy też mniejszych form z drewna, kamienia, czy tworzyw sztucznych.
Na spotkaniu obecna była wdowa po zmarłym profesorze oraz jego syn. Bez ich zaangażowania nie byłaby możliwa organizacja wernisażu. – Jestem bardzo zadowolona, że Politechnika Białostocka zgodziła się zrobić tę wystawę, i że zrobiła ją tak ładnie. Nie było dużo czasu, ale udało się zebrać prace i zdjęcia, które obrazują pracownię oraz młodość Jerzego – mówiła wzruszona Bogumiła Masicka-Grygorczuk, która zdradziła, że wystawa ta inauguruje cykl wystaw poświęconych twórczości prof. Grygorczuka. – To jest pierwsza wystawa, która rzeczywiście, otwiera nam cykl wystaw, które mają się odbyć w rocznicę śmierci Jerzego. Rocznica przypada na 31 maja. Następna wystawa ma być przy ulicy Legionowej w Galerii im. Sleńdzińskich, gdzie będą wystawione prace kameralne, które Jurek tworzył na przestrzeni swoich wszystkich lat twórczości. Zamykającą wystawą będzie ta na Politechnice Białostockiej, w Galerii Wydziału Architektury. Odbędzie się ona 1 października i tam będą również prace kameralne, prace z pracowni. (pb/mzg)
- Noc Muzeów – 13 maja, godz. 19.00-22.00. Zapisy przyjmowane są telefonicznie lub mailowo: tel. 513 065 411, tel. 85 746 91 36 lub e-mail: centrumhistorii@pb.edu.pl
- XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki – 15 maja. Pierwsze grupy mogą umawiać się już od godz. 9.