
Postaci hrabiego Karola Brzostowskiego, wybitnego wynalazcy, budowniczego, reformatora i twórcy Rzeczpospolitej Sztabińskiej była poświęcona Środa Inżynierska.
To cykliczne spotkanie, które są poświęcone osobom, które wpisały się w rozwój regionu.
– Karol Brzostowski to był człowiek, który wyprzedził swoją epokę o kilka dziesięcioleci. On zajmował się techniką, zbudował olbrzymią hutę szkła, największą w Polsce. Zbudował fabrykę maszyn rolniczych. Pierwszy w Polsce założył telefon pomiędzy fabryką tych maszyn w hucie a swoim pałacem w Cisowie. Dokonał wiele reform społecznych, zwłaszcza u chłopów, m.in. wprowadził czteropolówkę zamiast trzypolówki w uprawie zboża – mówi inż. Jan Wiśniewski, przedstawiciel białostockiego oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
W spotkaniu prezentację o Karolu Brzostowskim zaprezentowali także uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku.
– Karol Brzostowski był dobrym wzorem do naśladowania. Był ogólnie człowiekiem, który działał na rzecz swoich podopiecznych, w swoich włościach, zapewniał opiekę społeczną, dbał po prostu o ich dobrobyt życia. Można również wynieść dobre wnioski co do uczenia się dalej w zawodzie inżyniera – zapewnia Patryk Czartyroszewski, uczeń Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku.
Środy Inżynierskie odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w Domu Technika przy ul. Skłodowskiej w Białymstoku. (hk)
Relacja Hanny Kość: