Narodowa Agencja Programu Erasmus+ przyznała Politechnice Białostockiej 400 tys. euro na realizację projektu “Edukacja w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i inżynierii odwróconej na rzecz zielonej transformacji”. Czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym i inżynieria odwrócona? Jakiej mają znaczenie dla środowiska? – o tym opowiada nasz gość dr Julia Siderska z Wydziału Inżynierii Zarządzania.
Naukowcy Politechniki Białostockiej z Wydziału Inżynierii Zarządzania opracują i przetestują multidyscyplinarny kurs e-learningowy, który ma na celu przyczynienie się do zwiększenia wiedzy studentów uczelni wyższych na temat zastosowania zasad inżynierii odwrotnej na potrzeby gospodarki o obiegu zamkniętym.\
– Chcemy wykształcić i pogłębiać umiejętności cyfrowe studentów, tak by potrafili wdrażać rozwiązania z zakresu inżynierii odwrotnej w przedsiębiorstwach – mówi dr Julia Siderska, członek zespołu projektowego.
Gospodarka o obiegu zamkniętym jest alternatywą dla tradycyjnego modelu gospodarki liniowej. – Ma na celu utrzymanie zasobów w użyciu tak długo, jak to jest możliwe, czyli wydobycie z zasobów maksymalnej wartości podczas użytkowania, a następnie oczywiście odzyskanie i regenerację produktów i materiałów – podkreśla dr Siderska.
– W praktyce to jest tak, że to są nie tylko procesy recyklingu i odzysku, ale to jest też wprowadzanie różnych innowacji technologicznych, tak by zmniejszać ilość odpadów, tak by dematerializować produkty i wykorzystywać odnawialne źródła energii, by naprawiać, ponownie wykorzystywać i regenerować produkty – tłumaczy dr Julia Siderska.
Wyjaśnia, że inżynieria odwrotna to proces rozkładania czegoś na części i szczegółowa analiza w celu zrozumienia struktury i funkcjonowania produktu i jego elementów. D0 tej pory inżynieria odwrotna była wykorzystywana głównie do poprawy wydajności procesów produkcyjnych i produktów, czyli jakości i niezawodności.
– Okazuje się, że inżynieria odwrotna ma dużo większy potencjał. Jest możliwość zaadaptowania takich rozwiązań i założeń tej koncepcji i w logistyce, i w zarządzaniu czy w ochronie środowiska czy inżynierii środowiska – dodaje dr Julia Siderska.
Wysłuchaj rozmowy z dr Julią Siderską z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Rozmawia: Adam Jakuć.
Czytaj także:
Dzień Szachów. Królewska gra a kariera. Rozmowa z dr hab. Dorotą Mozyrską i Agnieszką Makarec