
Nadja Sajjad zaproponowała projekt budynku wielorodzinnego odpowiadającego na zmiany klimatyczne. Za I miejsce autorka otrzymała nagrodę w wysokości 8 tys. złotych. Drugie i trzecie miejsce zajęli młodzi architekci z Politechniki Krakowskiej (Adrian Matuszewski i Konstancja Wojdak). Autorzy prac otrzymali odpowiednio 5 i 3 tys. złotych.
Konkurs jest efektem współpracy Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej z przedsiębiorstwem Unibep SA oraz przedsiębiorstwem Danwood SA. Podlasie zawsze kojarzyło się z architekturą drewnianą, a oba wymienione powyżej przedsiębiorstwa, mające siedziby w Bielsku Podlaskim, są jednymi z największych producentów budynków mieszkalnych z drewna w Europie.
– Poziom tego konkursu jest rewelacyjny, co nas bardzo cieszy – powiedział dr hab. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. – To jest czwarta edycja tego konkursu, z krótką przerwą na pandemię. Z roku na rok mamy coraz lepsze prace i praktycznie prace ze wszystkich wydziałów architektury. Chyba drewno staje się modne, bo kiedyś była cegła, beton, a dziś mamy całą masę interesujących prac z drewnem – dodaje.
Konkursowi „Drewno w architekturze” na najlepszą pracę dyplomową towarzyszył w tym roku konkurs fotograficzny pod tą samą nazwą. Tutaj doceniono fotografie studentów wykonane drewnianym obiektom. Pierwsze miejsce zdobyła Sara Goliszek z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Bardzo możliwe, że od przyszłego roku konkurs ten także będzie miał formułę ogólnopolską. (mt)
Relacja Małgorzaty Tureckiej: