
To jedyny w województwie podlaskim, a zarazem największy i najstarszy na świecie, festiwal prezentujący piosenkę autorską i poezję śpiewaną w języku białoruskim.
– Piosenka autorska, poezja śpiewana jest nadal aktualna – mówi Źmicier Kościn z Fundacji Tutaka, która organizuje festiwal. – Już może nie tak jak my sobie wyobrażamy poezję śpiewaną z takim typowym bardem z gitarą, w swetrze, który swoją duszę i serce wylewa. Trochę już elektroniki się pojawia, ale również łączymy muzykę z teatrem, łączymy muzykę z literaturą i trochę taki miks interdyscyplinarny wychodzi z tego festiwalu.
Tradycyjnie wydarzenia rozpoczynają się w Bielsku Podlaskim, drugiego dnia będą w Orli, a w niedzielę w Białymstoku.
– W Bielsku taki lajt motywem będzie koncert poświęcony Nadziei Artymowicz. Później przemieszczamy się do Orli i tam wystąpi Aleh Kabzar wraz z Źmicierem Wajciuszkiewiczem, oprócz tego w Orli będziemy rozmawiać o białoruskiej literaturze Podlasia. W niedzielę kończymy w Białymstoku, tu zaczynamy spektaklem „Światło w ciemnościach”, które przygotowuje Fundacja Tutaka wspólnie z Teatrem Tutejszym – dodaje Źmicier Kościn.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Patronem medialnym Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej „Jesień Bardów” 2023 jest Radio Akadera. (hk)
Więcej o festiwalu opowiada Źmicier Kościn z Fundacji Tutaka: