
Wszyscy chętni mogli zwiedzić laboratoria 5 katedr instytutu. Była to możliwość do zapoznania się ze stanowiskami badawczymi oraz specjalistyczną aparaturą.
– Wydarzenie to służy zawiązaniu nowej współpracy, poznaniu laboratoriów i zaplecza naukowo-badawczego – mówi prof. Katarzyna Ignatowicz, Dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska i Energetyki. – Dzięki temu pracownicy jak i również studenci bądź środowisko i otoczenie społeczno-gospodarcze ma możliwość zapoznania się z unikatową aparaturą, jaka znajduje się w naszym Instytucie. Możemy nawiązać współpracę, która posłuży prowadzeniu wspólnych badań, jak również składaniu grantów o finansowanie zewnętrzne.
Jednym z laboratoriów działających w Instytucie Inżynierii Środowiska i Energetyki jest Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii.
– To jedno z wielu naszych laboratoriów – mówi dr hab. inż. Tomasz Teleszewski z Katedry Ciepłownictwa, Ogrzewnictwa i Wentylacji. – Rozwijamy się w tym kierunku już od wielu wielu lat i tutaj są badane turbiny wiatrowe osi pionowej i poziomej i generalnie tutaj optymalizujemy profile łopat tych turbin. Jest to taki perspektywiczny kierunek, który na pewno napędzi w przyszłości nasz rynek energetyczny.
W sumie w Instytucie Inżynierii Środowiska i Energetyki działa ponad 20 laboratoriów. (jł)