![](https://akadera.bialystok.pl/app/uploads/2024/12/ipn-dzien-darczyncy.jpg)
6 grudnia 2024 roku po raz czwarty obchodzono Dzień Darczyńcy, ustanowiony przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. To wyjątkowa okazja, by uhonorować osoby, które wzbogaciły narodowy zasób archiwalny swoimi rodzinnymi pamiątkami.
Archiwum pełne pamięci
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej od ponad dwóch dekad zajmuje się gromadzeniem, opracowywaniem i udostępnianiem materiałów archiwalnych. Od 2017 roku formalnie realizuje projekt „Archiwum Pełne Pamięci”, który zachęca Polaków do dzielenia się dokumentami i przedmiotami związanymi z losami kraju oraz ich rodzin. Dzięki temu powstaje unikalny zbiór ukazujący zarówno ważne wydarzenia z dziejów Polski, jak i szerzej nieznane historie rodzinne.
Oddziałowe Archiwum IPN w Białymstoku – podziękowania dla darczyńców
Białostockie Oddziałowe Archiwum IPN od lat współpracuje z osobami, które chcą przekazać swoje rodzinne pamiątki związane z latami 1917-1990. Dzięki zaangażowaniu ponad 170 darczyńców przez ponad 20 lat zgromadzono cenne materiały, które wzbogacają zasoby Instytutu. To wyjątkowe świadectwa historii Polski, przekazywane zaufanemu archiwum, by służyły przyszłym pokoleniom.
Program wydarzenia
W ramach Dnia Darczyńcy, który odbył się 6 grudnia, uczestnicy mogli:
- Poznać szczegóły projektu „Archiwum Pełne Pamięci”.
- Zobaczyć prezentację jednej z darowizn przekazanych w 2024 roku.
- Zwiedzić archiwum i poznać inne cenne materiały podarowane przez osoby prywatne.
Zachęta do współpracy
IPN zachęca wszystkich, którzy posiadają dokumenty, zdjęcia lub inne pamiątki historyczne, by podzielili się nimi w ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci”. Dzięki temu możliwe jest utrwalanie wspólnej pamięci narodowej oraz odkrywanie zapomnianych historii, które wzbogacają wiedzę o losach Polski i Polaków. (pc)