Białystok zyskał nowy konsulat honorowy, którym kierować będzie Dominika Czarnecka. To druga tego typu placówka Mongolii w Polsce, po Krakowie. Celem nowego konsulatu jest umacnianie współpracy między Polską a Mongolią, szczególnie w zakresie handlu, kultury i nauki.
Dominika Czarnecka to osoba o wszechstronnych zainteresowaniach i dużym dorobku. Z wykształcenia jest prawniczką, a także przedsiębiorczynią, lokalną działaczką społeczną i artystką. Pełni funkcję wiceprezesa Fundacji im. Rodziny Czarneckich, która co roku organizuje wigilię dla najuboższych mieszkańców Białegostoku, wspierając potrzebujących i budując silne więzi lokalne.
Relacje między Polską a Mongolią
Polska i Mongolia nawiązały stosunki dyplomatyczne już w 1950 roku, a współpraca handlowa i kulturalna między krajami stale się rozwija. Polska jest drugim co do wielkości partnerem handlowym Mongolii spośród krajów Unii Europejskiej, a głównymi produktami eksportowymi z Polski są artykuły spożywcze. W 2012 roku powstała Polsko-Mongolska Izba Przemysłowo-Handlowa, która wspiera wymianę handlową i promuje inwestycje, ułatwiając kontakty biznesowe między krajami.
Mongolia – kraj kontrastów i bogatej kultury
Mongolia, położona w środkowowschodniej Azji, jest państwem pięciokrotnie większym od Polski, zamieszkałym przez około 3 miliony osób. Stolica Mongolii, Ułan Bator, stanowi największe miasto kraju, będące jego centrum administracyjnym i kulturalnym. Różnorodność geograficzna – pustynie na południu, zielone tereny na północy i górzyste obszary na zachodzie – tworzy unikalny charakter tego rozległego kraju.
Konsulaty honorowe w Białymstoku
Konsulat honorowy Mongolii w Białymstoku dołącza do grona placówek innych krajów, takich jak Finlandia, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Malta, Rumunia, Litwa, Łotwa, Bułgaria i Estonia. Wszystkie te placówki działają na rzecz pogłębiania relacji z Polską w zakresie wymiany kulturalnej, gospodarczej i społecznej, tworząc mosty międzykulturowe i wspierając rozwój regionalny. (pc)