Jak zapowiada chce zwrócić uwagę na stan naszej wiedzy i emocji przed 13 grudnia, jak i po tej dacie. Spróbuje je skonfrontować z tym, czego dowiedzieliśmy się po latach z dokumentów archiwalnych PZPR, MSW i nielicznych sowieckich.
Prof. Andrzej Friszke opisał ten stan wiedzy w książce „Rewolucja Solidarności 1980-1981”.
„Warto najważniejsze ustalenia tam zawarte przypomnieć, streścić, odpowiedzieć na wątpliwości i pytania. Stan wojenny ma też długie trwanie – w pamięci i stereotypach w tym czasie zbudowanych, które często wbrew realiom tamtego czasu, żyją do dziś, tworzą płaszczyzny podziałów, także politycznych i ideowych. Na tej podstawie tworzy się wiedza zmitologizowana, obiegowa, często ignorująca realia i granice możliwych ewolucji Polski w 1981 r., a więc państwa zależnego od ZSRR i tkwiącego w bloku sowieckim w podzielonym świecie” – wyjaśnia historyk. Profesor proponuje jednak nie rozmowę o pamięci 13 grudnia, ale „wycieczkę” w tamtą epokę, z jej realiami, nadziejami, możliwościami i stanem emocji.
Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek (16.12) o 13.00. Będzie transmitowane na YouTube Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB.