
Do 25 maja przyjmowane są projekty, które mogą dotyczyć działań miękkich oraz twardych na osiedlach lub o zasięgu ogólnomiejskim.
– Łączna kwota na projekty ogólnomiejskie wynosi 6 milionów złotych, w ramach których na działania twarde można otrzymać maksymalnie milion złotych a na działanie miękkie – 25 tys. złotych. Na inicjatywy osiedlowe ogólna pula pieniędzy również wynosi 6 mln złotych, z tą różnicą, że na pomysły twarde można otrzymać maksymalnie pół miliona złotych, natomiast na miękkie także 25 tys. złotych – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Ważną zmianą w Budżecie Obywatelskim na 2022 rok jest dostosowanie, w miarę możliwości, zgłaszanych pomysłów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, czy seniorów.
– Mówimy zarówno o projektach tzw. twardych jak i miękkich, czyli np. zapewnienie tłumacza języka migowego podczas wydarzeń kulturalnych bądź edukacyjnych. W przypadku inicjatyw twardych, czyli inwestycyjnych ważne jest, aby ich lokalizacje znajdowały się na terenie Białegostoku. Projekt może złożyć każdy mieszkaniec miasta, tak samo jak każdy mieszkaniec może wziąć udział w głosowaniu na wytypowane już pomysły – dodaje dyrektor Centrum Aktywności Społecznej Urszula Dmochowska.
Przez osiem lat do budżetu obywatelskiego białostoczanie zgłosili przeszło tysiąc projektów, z czego ponad 200 zostało skierowanych do wykonania. Do tej pory zrealizowano 154 pomysły na łączną kwotę 70,5 mln złotych. (ea/mc)