Prawie 200 osób z województwa podlaskiego, od 1 grudnia ubiegłego roku, zostało włączonych do pilotażowego programu koordynowanej opieki nad pacjentami chorymi na nowotwory. Projekt jest realizowany przez Białostockie Centrum Onkologii oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.
Placówkami współpracującymi są m.in. szpitale z Suwałk oraz Łomży. „Pilotaż Sieci Onkologicznej” to działanie, które ma pomóc opracować model szybkiego diagnozowania i leczenia chorych na nowotwory od momentu pierwszej ich wizyty u specjalisty. Doświadczenie zdobyte w trakcie pilotażu ma pomóc w stworzeniu nowych standardów leczenia nowotworów.
– Pilotaż Sieci Onkologicznej ma być poligonem doświadczalnym, pokazać nam, jak wdrożyć Krajową Sieć Onkologiczną. Jak wdrożyć coś, co w zamyśle jest proste, ma sprawić, że pacjent, który wchodzi do ośrodka onkologicznego będzie wiedział, gdzie ma się dalej kierować, aby otrzymać pomoc w leczeniu. Pacjenci nie mogą być pozostawiani sami sobie, a niestety dzisiaj w tym systemie, który mamy nie potrafią się odnaleźć – mówi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
W tworzeniu nowego systemu leczenia onkologicznego mają pomóc m.in. koordynatorzy, którzy wspierają chorych na etapie diagnostyki, ankiety oceny satysfakcji pacjentów oraz call center, z którego przez ostatnie trzy miesiące skorzystało przeszło 13 tysięcy osób.
– Jesteśmy w stałym kontakcie z ośrodkami, które udzielają nam cały czas informacji, pomagają nam w tej organizacji. Jesteśmy bliżej pacjentów, mamy koordynatorów, którzy nam pomagają przy chorych. Mamy poczucie, że mamy wpływ na to, żeby ta jakość leczenia onkologicznego się poprawiła – dodaje dr Dorota Kazberuk z Białostockiego Centrum Onkologii.
Pilotaż dotyczący nowotworów: gruczołu krokowego, jajnika, płuc, piersi oraz jelita realizowany jest również w województwach: dolnośląskim, świętokrzyskim oraz pomorskim. (ea/mc)