Światło Pamięci, druga edycja Biegu Pamięci Sybiru, czy uroczystości miejskie – takie wydarzenia m.in. odbędą się w Białymstoku w związku z 80. rocznicą pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir.
Deportacja 140 tysięcy osób rozpoczęła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie w Białymstoku zaczną się w najbliższą sobotę (8.02) drugim Biegiem Pamięci Sybiru. Tysiąc osób przebiegnie pięciokilometrową trasę w lesie Pietrasze oraz zobaczy inscenizacje nawiązujące do wydarzeń z nocy 10 lutego 1940 r.
– Widzimy na liście startowej ludzi z innych województw: z Wrocławia, Poznania, których rodziny były dotknięte deportacją i którzy w ten sposób chcą uczcić swoich przodków. Tysiąc osób stanie na starcie biegu głównego, który rozpocznie się po zmroku, o 17.00. Natomiast wcześniej, o 10.00 zapraszamy wszystkich na dziedziniec Pałacu Branickich skąd pobiegniemy do Muzeum Sybiru. Na ten bieg nie trzeba się zapisywać – mówi prezes Fundacji Białystok Biega Grzegorz Kuczyński.
Dzień później (9.02) o 20.00 w nowej siedzibie muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej zapalone zostanie „Światło pamięci”.
– Wzdłuż torów kolejowych, które znajdują się w Muzeum zapalimy wraz z białostoczanami, harcerzami, kombatantami 1400 zniczy. W ten sposób upamiętnimy 140 tys. osób wywiezionych na Sybir. Zaplanowany jest też przemarsz z muzeum przed pomnik „Znak pamięci polskiej Golgoty Wschodu” przy ul. Traugutta – wyjaśniał zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Uroczystości miejskie odbędą się w poniedziałek w południe (10.02) przed pomnikiem Nieznanego Sybiraka. Wtedy też włączone zostaną miejskie syreny alarmowe upamiętniające wywózki ofiar na Sybir. (ea/mc)