– Zakup lasera holmowego i giętkich ureterorenoskopów do Pododdziału Urologii w Białostockim Centrum Onkologii pozwoli nam urologom leczyć w sposób mało inwazyjny choroby nowotworowe nerek i pęcherza moczowego. Brodawczakowate guzy nerek, w początkowym stopniu zaawansowania, można leczyć w sposób mało inwazyjny, zaoszczędzając całą nerkę. Przy użycia giętkiego fiberoskopu i wiązki lasera, bez nacinania skóry, przez cewkę moczową można dotrzeć do dowolnego miejsca wewnątrz nerki i w sposób precyzyjny i selektywny zniszczyć guz. Podobną procedurę leczniczą można zastosować w przypadku guzów pęcherza moczowego. Nowoczesny laser holmowy cechuje mała inwazyjność zabiegu, mała ilość powikłań, szybkie gojenie tkanek i regenerację organizmu po zabiegu, wysoką skuteczność i możliwość wykonania zabiegu w procedurze jednego dnia – podkreśla dr n. med. Mariusz Ciemerych, koordynator Pododdziału Urologii BCO.
Lekarze urolodzy szkolą się pod okiem dr. Michała Suta, specjalisty urologa ze szpitala MSWiA w Gdańsku, który przez ostatnie kilkanaście lat pracował w Wielkiej Brytanii m.in. w Cambridge University Hospital. Doktor Sut jest ekspertem w zabiegach urologicznych z wykorzystaniem lasera holmowego, specjalizuje się w urologii endoskopowej, głównie w leczeniu rozrostu gruczołu krokowego i kamicy układu moczowego przy użyciu nowoczesnych metod małoinwazyjnych.
– Istnieje wiele laserów medycznych, część z nich wykorzystywana jest także w urologii. Laser holmowy jest najbardziej uniwersalnym laserem a jednocześnie wysoce efektywnym narzędziem. Poza wskazaniami onkologicznymi, o których mówił Pan Doktor Ciemerych, laser ten można wykorzystywać także aby wysoce skutecznie pomóc pacjentom cierpiącym z powodu kamieni nerkowych oraz rozrostu prostaty prowadzącym do problemów z oddawaniem moczu czy zatrzymaniem moczu. Wysokiej mocy laser holmowy, pozwala na usuwanie nawet dużych kamieni minimalnie inwazyjnie, bez potrzeby nacięć czy nawet wkłuć przezskórnych. Lasera holmowego będziemy używać także w celu enukleacji prostaty, czyli najefektywniejszego zabiegu w tej grupie, w trakcie którego znowu bez potrzeby jakichkolwiek cięć przez skórę, możemy usunąć rozrośniętą prostatę bez względu na jej rozmiar. Oba zabiegi można przeprowadzać w trybie chirurgii dnia jednego, a nawet ambulatoryjnie – mówi dr Michał Sut.
Pododdział Urologii BCO funkcjonuje od września 2020 roku. Zapewnia kompleksową diagnostykę chorób nowotworowych układu moczowo – płciowego u mężczyzn oraz chorób nowotworowych układu moczowego u kobiet.
Od 1 marca 2020 roku, czyli od momentu obowiązywania umowy z NFZ, z zakresu urologii wykonano ok. 140 zabiegów, natomiast w I kwartale bieżącego roku 115. W BCO działa także poradnia urologiczna. Tylko w minionym roku urolodzy udzielili ponad 2700 porad, to czterokrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2019 (650 porad). Na wizytę u specjalisty wymagane jest skierowanie. (mt/mc)