Na projekty ogólnomiejskie przewidziano 5 mln złotych, a na osiedlowe – 7 mln złotych. Tegoroczną nowością jest zwiększenie limitów kwotowych na pojedyncze projekty.
Szacunkowa wartość projektu ogólnomiejskiego może sięgać 3 mln złotych w przypadku projektu „twardego” i 100 tys. zł – przy „miękkim”. Natomiast wartość projektu osiedlowego to maksymalnie 1,5 mln złotych w przypadku projektu „twardego” i 100 tys. złotych – „miękkiego”.
– Ma to związek ze wzrostem kosztów potrzebnych do zrealizowania tych projektów. Czasami przeprowadzane szacunki dotyczące inwestycji się dezaktualizują w momencie kiedy otwierane są przetargi – tłumaczy wiceprezydent Białegostoku Przemysław Tuchliński.
Każdy mieszkaniec będzie mógł złożyć dowolną liczbę projektów. Będzie na to czas od 1 do 31 marca.
Jak co roku mieszkańcy mogą skonsultować swój pomysł z urzędnikami i otrzymać pomoc w przygotowaniu projektów. Mają temu służyć maratony pisania projektów, które zaplanowano na 20 i 27 marca w Centrum Aktywności Społecznej. Projekty zakwalifikowane do głosowania poznamy na początku września.
Budżet Obywatelski funkcjonuje w Białymstoku od 10 lat. W tym czasie zrealizowano projekty na kwotę przeszło 90 mln złotych. (mt)