Wiceminister Nauki prof. Maria Mrówczyńska odwiedzi Politechnikę Białostocką i wzięła udział w konferencji promującej Politechniczną Sieć Via Carpatia.
W trakcie spotkania podsumowano dotychczasowe rezultaty programu, wskazując na sukces projektu, który przełożył się na nie tylko na uczelnie, ale również na promocję kierunków technicznych Politechniki Białostockiej, Lubelskiej i Rzeszowskiej.
– Bardzo duży sukces uczelni. Uczelnie potrafią się wspólnie porozumieć, znaleźć własne cele, które będą odpowiadały wszystkim tych trzech uczelnią, a jednocześnie wpasują się w strategię rozwoju szkolnictwa wyższego, bo przecież zadanie dotyczy i kształcenia i nauki i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Bardzo ważne cele, ale też i trudne przedsięwzięcia, ale z tego co widać, uczelnie poradziły sobie bardzo dobrze, nawiązały współpracę, pracownicy odwiedzają się wzajemnie na stażach. Kształceni są uczniowie ze szkół ponadpodstawowych. No wydaje się, że wszystko idzie w bardzo dobrym kierunku – mówi Wiceminister Nauki prof. Maria Mrówczyńska.
Politechniczna Sieć Via Carpatia jest inicjatywą integrującą uczelnie techniczne Polski Wschodniej. Jej działania obejmują m.in. wsparcie edukacyjne i naukowe dla uczniów, studentów oraz współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, wzmacniając rozwój regionu i wymianę doświadczeń.
– Postawiliśmy na systemową współpracę ze szkołami ponadpodstawowymi i z przedsiębiorcami. Przede wszystkim po to, żeby młodym ludziom pokazać potencjały naszych uczelni, pokazać, jak to jest studiować na politechnikach. Przygotowaliśmy bardzo wiele atrakcyjnych warsztatów, specjalnie dedykowanych uczniom szkół podstawowych, jak również wizyty naszych nauczycieli w szkołach średnich. Z kolei, żeby naszych studentów wspierać w procesie edukacji, zapraszaliśmy na wykłady i warsztaty praktyków z przedsiębiorstw z regionu – mówi rektor Politechniki Białostockiej, Profesor dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk.
2024-11-27-Politechniczna-Sieć-Via-Carpatia-fot-Dariusz-Piekut
– Chcielibyśmy się pochwalić naszą konstrukcją postaci mostu stalowego, która nie dość, że wygrała międzynarodowy konkurs mostów stalowych w Estonii, to jeszcze ustanowiliśmy rekord wszystkich edycji konkursu na najlżejszy most konstrukcyjny i dodatkowo dostaliśmy dwie nagrody specjalne – mówi Krzysztof Słoma, student kierunku konstrukcje budowlane i inżynierskie na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
W holu Centrum Nowoczesnego Kształcenia można było zobaczyć demonstratory urządzeń i wynalazków stworzonych przez międzyuczelniane zespoły badawcze, projekty studenckich kół naukowych, zwycięskie wynalazki uczniów szkół ponadpodstawowych biorących udział w konkursach 'Wschodzący innowatorzy” oraz publikację oferty usług badawczo-rozwojowych uczelni zrzeszonych w Politechnicznej Sieć Via Carpatia. (ew)
Relacja Ernesta Wójcika: