Czy drzewa rzeczywiście „rozmawiają”? W najnowszym odcinku „Dziki Punkt Widzenia” dr Dan Wołkowycki przygląda się fascynującemu zjawisku chemicznych i elektrycznych sygnałów w przyrodzie, które pozwalają roślinom wymieniać informacje o zagrożeniach. Ta niewidzialna sieć komunikacji jest kluczem do przetrwania wielu gatunków, ale czy możemy ją nazwać rozmową?
Dr Wołkowycki tłumaczy, jak rośliny, choć pozbawione układu nerwowego, reagują na stres i komunikują się poprzez emisję związków chemicznych. „Gadające drzewa” informują otoczenie o zagrożeniu, takim jak atak owadów, poprzez lotne substancje chemiczne, które przygotowują sąsiadujące rośliny do obrony. Co więcej, te sygnały wychwytują także zwierzęta, jak sikory, które odnajdują ofiary wśród drzew, korzystając z tej „niewidzialnej rozmowy”.
Mity i rzeczywistość
Czy jednak możemy mówić o intencjonalnej komunikacji? W audycji dr Wołkowycki rozprawia się z romantycznym wyobrażeniem „drzewnych przyjaciół” z literatury i popkultury. Choć rośliny reagują na bodźce, procesy te są automatyczne i wynikają z genetycznego dostosowania, a nie świadomości czy troski o inne organizmy.
Dlaczego warto słuchać?
Odcinek „Gadające drzewa” to połączenie naukowej wnikliwości z filozoficzną refleksją o tym, jak postrzegamy przyrodę. Dr Wołkowycki przypomina, że rośliny i zwierzęta są różne od ludzi, co czyni ich świat fascynującym i godnym poznania. (AJ)
Posłuchaj audycji Dziki punkt widzenia: Gadające drzewa.
Posłuchaj także:
Dziki Punkt Widzenia: Zażyli (nie)przyjaciele. Opowiada dr Dan Wołkowycki
Dziki punkt widzenia: Czwarta przyroda. Opowiada dr Dan Wołkowycki