W Pałacu Branickich w Białymstoku odbyło się spotkanie prozdrowotne pod hasłem „Porozmawiajmy o Profilaktyce (PoP)!”, zorganizowane przez Podlaski Oddział NFZ i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Eksperci podkreślali, że regularne badania, szczepienia oraz zdrowy styl życia są kluczowymi elementami w walce z chorobami, szczególnie nowotworowymi.
Jednym z głównych tematów poruszanych podczas wydarzenia była profilaktyka raka szyjki macicy. O znaczeniu szczepień przeciwko wirusowi HPV mówił prof. dr hab. Paweł Knapp, szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Białymstoku. Zwrócił uwagę na wciąż zbyt małą liczbę osób korzystających z darmowych szczepień.
Dr Marzena Konopko, gastroenterolog, omówiła znaczenie kolonoskopii w profilaktyce nowotworu jelita grubego, natomiast dr Karol Rogowski z Białostockiego Centrum Onkologii przedstawił sposoby zapobiegania nowotworom piersi. Joanna Zabielska-Cieciuch, specjalistka medycyny rodzinnej, podkreśliła rolę lekarzy POZ w edukacji pacjentów i wspieraniu działań profilaktycznych.
Uczestnicy mogli również dowiedzieć się, gdzie w województwie podlaskim można bezpłatnie wykonywać badania profilaktyczne oraz skorzystać z cennych porad stowarzyszeń Amazonki i Eurydyki. Na miejscu dostępne były także badania, takie jak analiza składu ciała oraz pomiary poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu, wykonywane przez konsultantów z białostockiego Sanepidu.
Organizatorzy zapowiadają kolejne edycję akcji „Porozmawiajmy o Profilaktyce”
„To jest pierwsze spotkanie z dłuższego cyklu. Będą kolejne, taką mamy deklarację ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia, taką też składamy my deklarację jako Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.” – Mówi Dorota Sawicka rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Spotkanie było okazją do zgłębienia wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej oraz skorzystania z bezpłatnych badań i konsultacji. Organizatorzy mają nadzieję, że takie inicjatywy zwiększą świadomość społeczną na temat konieczności dbania o zdrowie. (pc)