W miejscu pamięci przy pomniku Ofiar Faszyzmu w Kolonii Fasty, odbyła się uroczystość upamiętniająca 83. rocznicę jednej z najciemniejszych kart historii Choroszczy. W sierpniu 1941 roku, na rozkaz niemieckich okupantów, w ramach nazistowskiej akcji T4, zamordowano co najmniej 464 pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy.
W uroczystości wzięli udział pracownicy szpitala, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy regionu. Wspólnie oddali hołd niewinnie zamordowanym, składając kwiaty i modląc się za ich dusze.
Historia nieznana wielu
Choć od tych tragicznych wydarzeń minęło 83 lata, pamięć o nich wciąż jest żywa. Szpital Psychiatryczny w Choroszczy, założony w 1930 roku, był miejscem opieki dla tysięcy osób cierpiących na choroby psychiczne. Po wybuchu II wojny światowej, placówka znalazła się pod okupacją niemiecką.
W 1941 roku, naziści podjęli decyzję o likwidacji szpitala i zamordowaniu jego pacjentów. W bestialski sposób, w lesie pod Nowosiółkami, zamordowano zarówno pacjentów przebywających w szpitalu, jak i tych, którzy pozostawali pod opieką swoich rodzin.
Śledztwo i pamięć
IPN prowadził śledztwo w sprawie zbrodni, jednak z uwagi na upływ czasu i brak żyjących świadków postępowanie zostało umorzone. Udało się ustalić tożsamość jedynie 11 ofiar. (pc)