W 9 placówkach medycznych w województwie podlaskim realizowany jest program badań przesiewowych raka jelita grubego. To jeden z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się około 2000 nowych przypadków, a co gorsze, około 50% chorych ma już raka w stadium zaawansowanym.
Jednocześnie jest to nowotwór, któremu można zapobiec.
– Najpierw w jelicie pojawiają się zmiany łagodne, zwane polipami, które z czasem mogą zrekowacieć. Proces ten trwa zwykle od kilku do kilkunastu lat. Wykonanie badania kolonoskopowego pacjenta w tym okresie pozwala uwidocznienie polipów z ich jednoczasowym, w trakcie tego samego badania, usunięciem. Należy podkreślić, iż polipy jelita grubego, jak również nowotwory we wczesnym stadium, nie dają żadnych objawów, albo objawy te są bardzo niespecyficzne – mówi dr n. med. Grażyna Piotrowska-Staworko, gastroenterolog, specjalista chorób wewnętrznych i kierownik Pracowni Endoskopii Białostockiego Centrum Onkologii.
Aby zachęcić pacjentów do profilaktycznego badania jelita grubego w ramach programu jest możliwość wykonania kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym.
– W Białostockim Centrum Onkologii od stycznia bieżącego roku przebadaliśmy około 700 bezobjawowych pacjentów, u 30% z nich lekarze uwidocznili polipy, które zostały usunięte. W dwóch przypadkach rozpoznaliśmy wczesnego bezobjawowego raka jelita grubego, które były leczone skutecznie radykalnie metodą chirurgiczną – dodaje Grażyna Piotrowska-Staworko.
Z programu badań przesiewowych raka jelita grubego mogą skorzystać osoby od 50 do 65 lat, które nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat, ale też w określonych wskazaniach medycznych pacjenci od 20 roku życia mogą się zgłaszać do lekarza. (hk)