Festiwal jest pierwszą imprezą na świecie prezentującą muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem kompozytorów polskich. Podczas festiwalu muzykę cerkiewną wykonują chóry bez względu na narodowość i wyznanie, a więc chóry świeckie, prawosławne, katolickie, grekokatolicy, staroobrzędowcy, protestanci, czy muzułmanie.
– Dwa dni przesłuchań konkursowych – z udziałem chórów z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Będą też wyjątkowe koncerty, jak koncert inauguracyjny „Sacrum Wschodu i Zachodu w muzyce Krzysztofa Pendereckiego” chóru Filharmonii Narodowej, koncert chóru uciekinierów z Białorusi, którzy teraz żyją i tworzą w Warszawie, czy koncert chóru z Kazachstanu – mówi Mikołaj Buszko, dyrektor festiwalu.
Nie będzie chórów z Rosji, Białorusi, natomiast chóry z Ukrainy, które wybierają się do nas muszą sprostać wymogom stanu wojennego, nie mamy więc gwarancji, czy do nas dotrą – dodaje Mikołaj Buszko.
Natomiast sytuacja polityczna spowodowała, że wiele chórów zgłosiło swój akces do Festiwalu, ale w niektórych krajach tamtejsze MZS nie zalecają wyjazdów w nasz rejon Europy, dlatego niektóre chóry zrezygnowały z udziału.
Program:
25 maja
18:30:
– otwarcie wystawy „Maestro Penderecki a Festiwal”
– otwarcie festiwalu
– koncert inauguracyjny”Sacrum Wschodu i Zachodu w muzyce Krzysztofa Pendereckiego” – Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie;
26 maja
– od godz. 17: 00 – przesłuchania konkursowe,
– godz. 19:00 – Koncert Muzyki Cerkiewnej Białorusi (chór Concordia)
27 maja
– od 16:00 – ponowne przesłuchania,
– godz. 19:00 – koncert towarzyszący „Muzyka chóralna Kazachstanu”,
28 maja
– godz. 14:00 ogłoszenie wyników
– godz. 19:00 – koncert galowy.
Na wszystkie przesłuchania i koncerty wstęp jest bezpłatny, z wyjątkiem koncertu galowego.
Organizatorami festiwalu od 30 lat jest Fundacja „Muzyka Cerkiewna”, w tym roku wraz z Urzędem Marszałkowskim i Podlaskim Instytutem Kultury. Festiwal pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP oraz Patronatem Związku Kompozytorów Polskich. W latach 2003-2020 Patronat Artystyczny nad Festiwalem sprawował Krzysztof Penderecki. (at)