![](https://akadera.bialystok.pl/app/uploads/2019/04/IMG_20190409_154502.jpg)
Więcej pieniędzy do wydania, mniejsza liczba podpisów popierających projekt, możliwość odwoływania się od decyzji komisji – takie zmiany wprowadzono do Budżetu Obywatelskiego 2020 w Białymstoku.
W siódmej edycji projektu do rozdysponowania jest 12 mln złotych (w ubiegłym roku było to 10 mln złotych) w dwóch kategoriach: projekty ogólnomiejskie i osiedlowe. Na te pierwsze przeznaczono 4 mln złotych, na drugie – 8 mln złotych.
Pomysły można zgłaszać od 10 kwietnia do 10 maja. Do tej pory projekt musiał być poparty 20 głosami, teraz wystarczą jedynie 2.
– Pewną nowością w tej edycji jest to, że wniosek musi być poparty tylko dwoma podpisami. Wnioskodawca musi uzyskać poparcie dwóch mieszkańców Białegostoku, a żeby taki wniosek do Budżetu Obywatelskiego zgłosić. Kolejnym elementem, który jest nowy to kwestia związana z odwołaniem od decyzji Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego. To odwołanie można składać do prezydenta Białegostoku – informuje zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.
W wypełnieniu wniosku pomogą urzędnicy na tzw. maratonach pisania wniosków odbywających się w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3. Będą 4 takie wydarzenia: 11, 16 i 25 kwietnia oraz 7 maja między 10.00 a 18.00.
Listę zakwalifikowanych projektów do głosowania poznamy w połowie września. W ciągu sześciu lat istnienia Budżetu Obywatelskiego w Białymstoku mieszkańcy złożyli 775 projektów, 153 z nich trafiły do realizacji. Na projekty białostocki magistrat przeznaczył ponad 66 mln złotych.(ea/mc)