
Projekt podnoszący umiejętności kulturowe skierowany jest do wszystkich.
– Żyjemy w świecie kultury i czasami nie wiemy, jak z tej kultury korzystać – mówi prof. Ewa Citko z Instytutu Studiów Kulturowych. Zapominamy też o swojej kulturze tradycyjnej, więc mamy w tym projekcie też tradycyjną kulturę Podlasia, żeby ją przypomnieć, także w aspekcie praktycznym. Mamy również generalne rozważania na temat kultury.
W programie projektu będą m.in. wykłady dotyczące kultury, warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych z lepienia garnków, zielarskie czy filmowe i fotograficzne, powstanie alfabet kultury tradycyjnej województwa podlaskiego i publikacja naukowa o kulturze regionu.
Wykład inauguracyjny „O trzech znaczeniach słowa kultura” wygłosił prof. Andrzej Kisielewski z Instytut Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku.
– W pewnym momencie możemy użyć słowa kultura, a w pewnych momentach mówimy cywilizacja. Te słowa niekoniecznie muszą znaczyć to samo. Jeśli mówimy o kulturze tradycyjnej to nie powiemy cywilizacja tradycyjna, czyli język już stawia pewien opór. Kolejne to rozumienie słowa kultura w znaczeniu sztuka – mówi prof. Andrzej Kisielewski.
Edukacja kulturowa dotyczyć będzie umiejętności medialnych i multimedialnych, znajomości regionalnych tradycji związanych z kulturą ludową, umiejętności odbioru i rozumienia sztuki oraz edukacji ekologicznej możliwej do wykorzystania w gospodarstwach domowych.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Kolejne spotkanie będzie 27 listopada o 12:00 w Galerii im. Sleńdzińskich przy Legionowej, po raz drugi prof. Andrzej Kisielewski opowie o różnych znaczeniach kultury. (hk)